Jirafalar to‘rtta mustaqil turga ajratildi
Ko‘p yillar davomida biologiya sohasidagi mutaxassislar jirafalarni bir turga mansub deb hisoblab, ularni to‘qqizta kichik guruhga ajratib kelishgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ularning fikricha, jirafalar o‘rtasida katta farq yo‘q bo‘lib, ular tur doirasida turli hududlarga moslashgan. Biroq so‘nggi ilmiy tadqiqotlar, xususan genetik tahlillar va bosh suyagi tuzilishini chuqur o‘rganish natijalari bu qarashlarni o‘zgartirdi.
Ilmiy izlanishlar shuni ko‘rsatdiki, jirafalar o‘rtasidagi farqlar shunchalik katta bo‘ldiki, ularni bir tur emas, balki alohida to‘rtta mustaqil tur sifatida tasniflash zarur. Oxirgi o‘n yil ichida Afrikaning turli hududlaridan, xususan Niger cho‘llaridan Janubiy Sudan savannalarigacha bo‘lgan hududlardan yig‘ilgan namunalar tahlil qilindi.
Ushbu tadqiqotlar natijasida ilmiy jamoatchilik yangi xulosaga keldi: jirafalar aslida to‘rtta mustaqil turga bo‘linadi. Endilikda ular quyidagicha ajratiladi: Masai jirafasi, asosan Tanzaniya, Keniya va Ugandada tarqalgan; Shimoliy jirafa, Janubiy Sudandan Efiopiyagacha uchraydi va uchta kichik turga bo‘linadi; To‘rsimon jirafa, Keniya, Efiopiya va Somali savannalarida yashaydi; Janubiy jirafa esa Namibiya, Janubiy Afrika, Botsvana va qo‘shni davlatlarda keng tarqalgan.
Ushbu yangi tasnif jirafalar haqidagi bilimlarimizni yanada boyitdi va ularni himoya qilishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Жирафы разделены на четыре самостоятельных вида
В течение многих лет специалисты в области биологии считали жирафов одним видом и делили их на девять мелких групп. Об этом сообщает Zamin.uz.
По их мнению, между жирафами нет значительных различий, и они адаптировались к разным регионам в рамках одного вида. Однако последние научные исследования, в частности генетический анализ и глубокое изучение строения черепа, изменили эти взгляды.
Научные изыскания показали, что различия между жирафами настолько велики, что их необходимо классифицировать не как один вид, а как четыре самостоятельных вида. За последние десять лет были проанализированы образцы, собранные из различных регионов Африки, в частности от пустынь Нигера до саванн Южного Судана.
В результате этих исследований научное сообщество пришло к новому выводу: жирафы на самом деле делятся на четыре самостоятельных вида. Теперь их классифицируют следующим образом: Масайский жираф, который в основном распространён в Танзании, Кении и Уганде; Северный жираф, встречающийся от Южного Судана до Эфиопии и разделённый на три мелких подвида; Пятнистый жираф, обитающий в саваннах Кении, Эфиопии и Сомали; Южный жираф, широко распространённый в Намибии, Южной Африке, Ботсване и соседних странах.