Turkiya G‘azodagi ocharchilik sabablarini tanqid qildi
Turkiya Tashqi ishlar vazirligi G‘azo sektorida yuzaga kelayotgan ocharchilikning asosiy sabablarini keskin bayonot bilan ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy Anqaraning fikricha, bu holat Isroilning uzoq yillar davomida amalga oshirib kelayotgan harbiy jinoyatlari va xalqaro huquq normalarini muntazam ravishda buzishiga qaramay, hali ham jazosiz qolishi natijasida yuzaga kelmoqda. Bayonotda ta’kidlanishicha, BMT qo‘llovidagi IPC kuzatuv guruhi tayyorlagan hisobot G‘azoda falastinliklarga qarshi olib borilayotgan siyosatning qanchalik halokatli oqibatlarga olib kelayotganini aniq ko‘rsatmoqda.
Netanyahu hukumatining falastinliklarga nisbatan shafqatsiz siyosati va genotsid yo‘nalishi tufayli gumanitar halokat kengayib bormoqda. Eng achinarlisi, Isroil tomonidan amalga oshirilayotgan harbiy jinoyatlar va xalqaro huquqni buzishlar hali ham jazolanmayapti, bu esa Isroilni yanada tajovuzkor qilishga undamoqda.
BMT qo‘llovidagi IPC kuzatuv guruhi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda G‘azoda 514 mingdan ortiq falastinlik ocharchilikdan aziyat chekmoqda. Sentyabr oyining oxiriga kelib bu raqam 641 mingga yetishi mumkinligi aytilmoqda.
Mutaxassislar vaziyatning tobora og‘irlashib borayotganini va insoniyat uchun jiddiy fojeaga aylanayotganini ta’kidlamoqda. Shu sababli Turkiya xalqaro hamjamiyatni Isroilga qarshi qat’iy choralar ko‘rishga chaqirmoqda.

Турция раскритиковала причины голода в Газе
Министерство иностранных дел Турции резко заявило о главных причинах голода, происходящего в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению официальной Анкары, эта ситуация возникла в результате безнаказанности Израиля, несмотря на многолетние военные преступления и систематические нарушения норм международного права. В заявлении подчеркивается, что отчет наблюдательной группы IPC под эгидой ООН ясно показывает, к каким катастрофическим последствиям приводит политика, проводимая против палестинцев в Газе.
Жестокая политика правительства Нетаньяху и направление на геноцид приводят к расширению гуманитарной катастрофы. Самое печальное, что военные преступления и нарушения международного права, совершаемые Израилем, до сих пор остаются безнаказанными, что побуждает Израиль к еще большей агрессии.
По данным наблюдательной группы IPC под эгидой ООН, в настоящее время более 514 тысяч палестинцев в Газе страдают от голода. Ожидается, что к концу сентября эта цифра может достичь 641 тысячи.
Эксперты отмечают, что ситуация становится все более тяжелой и превращается в серьезную катастрофу для человечества. Поэтому Турция призывает международное сообщество принять решительные меры против Израиля.