Yaqin Sharqda vaziyat tobora keskinlashmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi qo‘mondoni Muhammad Pakpurning so‘zlariga ko‘ra, Eron harbiylari Isroil tomonidan yangi hujumlar bo‘lsa, ularga kuchli va vayronkor zarbalar berishga tayyor turibdi. Bu haqda Mehr axborot agentligi xabar berdi.
General Pakpur ta’kidlaganidek, Eron armiyasi har qanday yangi tajovuzga qarshi Isroilga kuchli zarba berishga tayyor. Ushbu zarba katta zarar yetkazishi va jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, 13 iyun kuni Isroil Eronning yadroviy dasturini yo‘q qilish maqsadida ushbu mamlakatga hujum qilgan edi. Bunga javoban Eron ham Isroilga qarshi hujum uyushtirib, mintaqadagi vaziyatni yanada keskinlashtirdi.
Shuningdek, 22 iyun kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari Eronning uchta yadroviy inshootiga raketa zarbalari yo‘lladi. So‘ngra ikki tomon — Eron va Isroil vaqtincha sulhga kelib, tinchlik o‘rnatildi.
Mutaxassislar fikricha, Pakpurning bayonoti mintaqadagi vaziyat yanada murakkablashishi mumkinligidan dalolat beradi. Xalqaro hamjamiyat esa ushbu mojaroning kengayishidan jiddiy xavotirda.
Hozircha bu mojaroning qanday yakun topishi aniq emas, lekin Eron va Isroil o‘rtasidagi munosabatlar yaqin haftalarda butun dunyo e’tiborida bo‘lishi kutilmoqda.

Иран готов нанести мощный удар по Израилю
По словам командующего корпуса стражей исламской революции Мухаммада Пакпура, иранские военные готовы нанести мощные и разрушительные удары в случае новых атак со стороны Израиля. Об этом сообщает информационное агентство Mehr.
Генерал Пакпур подчеркнул, что армия Ирана готова нанести Израилю сильный удар в ответ на любое новое нападение. Этот удар может нанести значительный ущерб и привести к серьезным последствиям.
Напомним, что 13 июня Израиль атаковал Иран с целью уничтожения ядерной программы этой страны. В ответ Иран также организовал нападение на Израиль, что еще больше обострило ситуацию в регионе.
Кроме того, 22 июня Соединенные Штаты Америки нанесли ракетные удары по трем ядерным объектам Ирана. После этого обе стороны — Иран и Израиль — временно заключили перемирие и установили мир.
По мнению экспертов, заявление Пакпура свидетельствует о возможном дальнейшем усложнении ситуации в регионе. Международное сообщество серьезно обеспокоено расширением этого конфликта.
Пока что неизвестно, чем именно закончится этот конфликт, но отношения между Ираном и Израилем в ближайшие недели будут находиться в центре внимания всего мира.