AQSh rasmiylari Pentagon orqali Ukrainaga uzoq masofali raketa va artilleriya vositalaridan Rossiya hududida strategik nuqtalarga zarba berishni cheklamoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
"Wall Street Journal" nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi oylar davomida Amerika hukumati Ukraina qurolli kuchlarining Rossiyaning ichki hududlariga chuqur zarbalar berishiga ruxsat bermayapti. Bu qaror Ukraina harbiy imkoniyatlarini toraytirib, Kreml rahbariyatini tinchlik muzokaralariga jalb qilish maqsadida qabul qilingan.
Pentagonning fikricha, uzoq masofali qurollardan foydalanish mojaroning kengayishiga sabab bo‘lishi mumkin. Shu sababli, AQSh Kiyevning bunday harakatlariga amaliy veto qo‘ymoqda.
Ukraina rahbariyati esa bu cheklovlarning mamlakat mudofaasiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini bildiradi. Rossiyaning chuqur hududidagi harbiy infratuzilmalar va ta’minot yo‘llariga zarba berish orqali frontda ustunlikka erishish imkoniyati kamaymoqda.
Oq uy esa ushbu masalada ehtiyotkorlik siyosatini olib borib, mojaroning yanada keskinlashishining oldini olishga harakat qilmoqda. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, Vashington urushni cheklash va Moskva bilan potentsial muzokaralar uchun qulay sharoit yaratishni maqsad qilmoqda.

США ограничивают удары Украины по территории России
Официальные лица США через Пентагон ограничивают удары Украины по стратегическим точкам на территории России с использованием ракет и артиллерийских средств большой дальности. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания "Wall Street Journal", в последние месяцы американское правительство не разрешает Вооружённым силам Украины наносить глубокие удары по внутренним территориям России. Это решение принято с целью сузить военные возможности Украины и привлечь руководство Кремля к мирным переговорам.
По мнению Пентагона, использование оружия большой дальности может привести к расширению конфликта. Поэтому США фактически накладывают вето на такие действия Киева.
Руководство Украины заявляет, что эти ограничения негативно сказываются на обороне страны. Возможность добиться преимущества на фронте уменьшается из-за ударов по военной инфраструктуре и путям снабжения в глубине территории России.
Белый дом же проводит осторожную политику по этому вопросу, стараясь предотвратить дальнейшую эскалацию конфликта. По словам ответственных лиц, Вашингтон стремится ограничить войну и создать благоприятные условия для потенциальных переговоров с Москвой.