Isroil G‘azoni kuchli bombardimon qilmoqda
Isroil samolyotlari va tanklari G‘azo shahrining shimoliy va sharqiy hududlarini bombardimon qilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujumlar deyarli bir million aholiga ega bo‘lgan G‘azo shahrini nazorat ostiga olish maqsadida amalga oshirilmoqda. Hamas boshqaruvidagi sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi 24 soat ichida 64 kishi halok bo‘lgan, taxminan 300 kishi esa jarohat olgan.
Umuman olganda, 2023 yil 7 oktyabrdan buyon G‘azoda 62 mingdan ortiq odam vafot etgan va 157 mingdan ziyod inson jarohatlangan. Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu xalqaro bosimlarga qaramay, Hamasni to‘liq mag‘lub etishini ta’kidladi.
Mamlakat hukumati 60 mingdan ortiq zaxira askarini safarbar qilmoqda. Mudofaa vaziri esa Hamas qurolsizlantirilmay, asirlar ozod qilinmay turib, G‘azo shahri butunlay vayron qilinishini bildirdi.
Qatar va Misr vositachiligida sulh muzokaralari davom etmoqda. Hamas 60 kunlik sulh tuzish va ayrim asirlarni ozod qilish taklifini qabul qilganini ma’lum qildi.
Biroq Isroil bunday qisman kelishuvni rad etib, barcha asirlarning ozod qilinishini talab qilmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti va xalqaro tashkilotlar G‘azo shahriga qarata olib borilayotgan hujumlar og‘ir gumanitar oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ogohlantirmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, shahardagi uylarning taxminan 90 foizi vayron bo‘lgan, sog‘liqni saqlash va suv ta’minoti tizimlari deyarli ishlamayapti. Juma kuni BMT G‘azo shahrida ocharchilik va jiddiy gumanitar inqiroz yuzaga kelganini tasdiqladi.

Израиль сильно бомбит Газу
Израильские самолёты и танки бомбят северные и восточные районы города Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти атаки проводятся с целью взять под контроль город Газа, в котором проживает почти миллион человек. По данным министерства здравоохранения под управлением Хамаса, за последние 24 часа погибло 64 человека, около 300 получили ранения.
В целом с 7 октября 2023 года в Газе погибло более 62 тысяч человек, более 157 тысяч получили ранения. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху подчеркнул, что несмотря на международное давление, Хамас будет полностью побеждён.
Правительство страны мобилизует более 60 тысяч резервистов. Министр обороны заявил, что пока Хамас не будет разоружён и заложники не освобождены, город Газа будет полностью разрушен.
Мирные переговоры продолжаются при посредничестве Катара и Египта. Хамас сообщил о принятии предложения о 60-дневном перемирии и освобождении некоторых заложников.
Однако Израиль отвергает такое частичное соглашение и требует освобождения всех заложников. Организация Объединённых Наций и международные организации предупреждают, что атаки на город Газа могут привести к серьёзным гуманитарным последствиям.
По официальным данным, около 90 процентов домов в городе разрушены, системы здравоохранения и водоснабжения практически не работают. В пятницу ООН подтвердила возникновение голода и серьёзного гуманитарного кризиса в городе Газа.