Telegram asoschisi Pavel Durov bir yil oldin Fransiyada yuz bergan hodisani eslab, shaxsiy fikrlarini bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, fransuz politsiyasi Telegram platformasidan jinoyat maqsadlarida foydalanilganini bahona qilib, uni to‘rt kun davomida hibsda ushlagan. Durov bu hibsga olishning huquqiy va mantiqiy jihatdan asossiz ekanligini ta’kidladi.
Tergovchilar hozirgacha uning yoki Telegram kompaniyasining qonunbuzarlikda aybdorligini isbotlaydigan dalil topa olmagan. Durovning aytishicha, hibsga olinishi fransuz politsiyasining xatosi natijasida yuzaga kelgan.
Chunki ular 2024 yil avgustigacha Fransiya va Yevropa Ittifoqi qonunlariga zid ravishda Telegramga rasmiy so‘rov yubormagan. Hibsdan bir yil o‘tgan bo‘lsa-da, u har ikki haftada bir Fransiyaga kelishi shart bo‘lib qolmoqda.
Apellyatsiya muddati esa hanuz aniqlanmagan. Shu sababli, uning fikricha, hibsga olinishi Fransiyaning erkin davlat sifatidagi obro‘siga putur yetkazgan.
U barcha qiyinchiliklarga qaramay, kurashni davom ettirayotganini va oxir-oqibat g‘alaba qozonishiga ishonishini bildirdi. Eslatib o‘tamiz, Pavel Durov 2023 yil 25 avgustda Ozarbayjondan Parijga samolyot bilan kelganida Le Burje aeroportida qo‘lga olingan edi.
Fransiya huquqni muhofaza qilish organlari uni narkotiklar aylanmasi, bolalarga qarshi jinoyatlar va firibgarlikda ayblagan. Bu ayblovlarning asosida Telegramdagi moderatsiya tizimining mavjud emasligi va politsiya bilan hamkorlik qilinmagani ko‘rsatilgan.
Durov qariyb sakkiz oy davom etgan hibsdan so‘ng Fransiyani tark etib, Dubayga qaytgan. Shu tariqa, uning Fransiyadagi hibs holati nafaqat shaxsiy hayotida, balki butun dunyoda so‘z erkinligi va raqamli mustaqillik masalalarida muhim muhokamalarga sabab bo‘lgan voqea sifatida qolmoqda.

Павел Дуров заявил, что был необоснованно арестован во Франции
Основатель Telegram Павел Дуров вспомнил событие, произошедшее во Франции год назад, и поделился своими личными мыслями. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, французская полиция задержала его на четыре дня, используя в качестве предлога якобы преступное использование платформы Telegram. Дуров подчеркнул, что этот арест был необоснован с юридической и логической точек зрения.
Следователи до сих пор не смогли найти доказательств вины ни его, ни компании Telegram в нарушениях закона. По словам Дурова, задержание произошло из-за ошибки французской полиции.
Потому что до августа 2024 года они не направили официальный запрос Telegram в нарушение законов Франции и Европейского Союза. Несмотря на то, что с ареста прошёл год, ему всё ещё приходится приезжать во Францию каждые две недели.
Срок апелляции до сих пор не определён. По этой причине, по его мнению, арест нанес ущерб репутации Франции как свободного государства.
Он заявил, что несмотря на все трудности, продолжает бороться и верит в свою окончательную победу. Напомним, что Павел Дуров был задержан 25 августа 2023 года в аэропорту Ле Бурже, когда прилетел самолётом из Азербайджана в Париж.
Правоохранительные органы Франции обвинили его в обороте наркотиков, преступлениях против детей и мошенничестве. Основанием для этих обвинений послужило отсутствие системы модерации в Telegram и отказ от сотрудничества с полицией.
После почти восьми месяцев задержания Дуров покинул Францию и вернулся в Дубай. Таким образом, его арест во Франции остаётся событием, которое вызвало важные дискуссии не только в его личной жизни, но и во всём мире по вопросам свободы слова и цифровой независимости.