Tramp bayonoti Ukraina mojarosini kuchaytirdi
Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi murakkab siyosiy vaziyat AQSH sobiq prezidenti Donald Trampning yaqindagi bayonotidan keyin yanada keskinlashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Trampning so‘zlari xalqaro hamjamiyatda katta e’tibor qozondi va mojaroning yangi bosqichini boshlab berdi. Tramp Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida o‘zidan oldingi prezident Jo Baydenni Ukraina masalasida ehtiyotkorlik bilan harakat qilganlikda tanqid qildi.
Unga ko‘ra, Bayden Ukrainaga Rossiyaga qarshi hujum uyushtirishga imkon bermagan, bu esa jang maydonida ustunlikka erishishni qiyinlashtirgan. Tramp o‘z bayonotida “Hujumchiga qarshi zarba bermasdan mojaroda g‘alaba qozonish mumkin emas” degan qat’iy fikrni bildirdi.
Bu gaplar Kiyevda Rossiya hududiga zarba berishga ruxsat sifatida qabul qilindi. Kreml esa bu so‘zlarni qattiq tanqid qildi va norozilik bildirdi.
INSIDER-T nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Trampning bayonoti Rossiya va AQSH o‘rtasidagi kelishuvlarni qayta ko‘rib chiqishga sabab bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda. Rossiya rahbariyatining fikricha, bu holat Rossiya poytaxti uchun jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin.
Vaziyatning keskinlashuvi sababli Rossiya prezidentining yordamchisi Yuriy Ushakov tezkor tarzda Tramp atrofidagi shaxslar bilan bog‘landi va AQSH yetakchisining maslahatchisi Stiv Uitkoffga “prezidentlaringiz bilan maslahatlashing, keskinlikni kamaytiring” deb murojaat qildi. Shu tariqa, Trampning so‘zlari Ukraina uchun yangi imkoniyat sifatida ko‘rilsa, Rossiya uchun yangi tahdid va siyosiy xavotir manbaiga aylandi.

Заявление Трампа обострило конфликт в Украине
Сложная политическая ситуация между Украиной и Россией обострилась после недавнего заявления бывшего президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Слова Трампа привлекли большое внимание международного сообщества и ознаменовали новый этап конфликта. Трамп в социальной сети Truth Social критиковал своего предшественника Джо Байдена за осторожные действия по украинскому вопросу.
По его мнению, Байден не позволил Украине нанести удар по России, что усложнило достижение преимущества на поле боя. В своем заявлении Трамп выразил твердое мнение, что «без удара по агрессору невозможно одержать победу в конфликте».
Эти слова были восприняты в Киеве как разрешение на нанесение ударов по территории России. Кремль же резко раскритиковал эти высказывания и выразил недовольство.
По данным издания INSIDER-T, заявление Трампа может привести к пересмотру соглашений между Россией и США. По мнению руководства России, это создает серьезную угрозу для столицы страны.
Из-за обострения ситуации помощник президента России Юрий Ушаков оперативно связался с окружением Трампа и обратился к советнику лидера США Стиву Уиткоффу с просьбой «посоветоваться с вашими президентами и снизить напряженность». Таким образом, слова Трампа рассматриваются как новая возможность для Украины, но одновременно стали новым источником угрозы и политической тревоги для России.