1 sentabrdan boshlab dorixona xodimlari xaridorlarga mavjud bo‘lgan arzonroq muqobil dorilar haqida to‘liq ma’lumot bermasliklari natijasida katta miqdorda jarimaga tortilishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Moskva davlat yuridik universiteti dotsenti Aleksey Kubishkin ma’lum qildi. Yangi tartib Rossiya Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan va 1 sentabrdan kuchga kiradigan “Tibbiyotda yaxshi dorixona amaliyoti qoidalari”ga kiritilgan o‘zgartirishlarga asoslanadi.
Amaldagi qonunchilik dorixona mutaxassislari va rahbarlarini arzonroq preparatlar mavjudligi haqida ma’lumotni yashirmaslikka majbur qilgan bo‘lsa-da, talablar aniq belgilanmagan edi. Endilikda esa bunday holatlarga yo‘l qo‘yilgan taqdirda sanksiyalar qo‘llanadi.
Qoidaga rioya qilmagan xodimlar 100 mingdan 200 ming rublgacha jarimaga tortilishi mumkin. Bu esa litsenziyani qo‘pol buzish sifatida baholanadi.
Bundan oldin farmatsevtlarga dori tanlashda noto‘g‘ri yondashuv uchun javobgarlik joriy etish taklif qilingan edi. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, dorixona xodimlarining 60 foiz holatda marketing kelishuvi mavjud bo‘lgan preparatlarni xaridorlarga tavsiya qilish holatlari uchraydi.
Bu yangi tartib dorixona xodimlarini xaridorlarga dori tanlashda oshkoralik va halollikni ta’minlashga undaydi.

Сотрудники аптеки будут оштрафованы за скрытие дешёвых лекарств
С 1 сентября сотрудники аптек могут быть оштрафованы на крупную сумму за непредоставление покупателям полной информации о доступных более дешёвых альтернативных лекарствах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил доцент Московского государственного юридического университета Алексей Кубишкин. Новый порядок основан на изменениях, утверждённых Министерством здравоохранения России и вступающих в силу с 1 сентября в «Правилах надлежащей аптечной практики в медицине».
Действующее законодательство обязывает специалистов и руководителей аптек не скрывать информацию о наличии более дешёвых препаратов, однако требования не были чётко определены. Теперь же в случае таких нарушений будут применяться санкции.
Сотрудники, не соблюдающие правила, могут быть оштрафованы на сумму от 100 до 200 тысяч рублей. Это будет расцениваться как грубое нарушение лицензии.
Ранее предлагалось ввести ответственность для фармацевтов за неправильный подход при выборе лекарств. Исследования показывают, что в 60% случаев сотрудники аптек рекомендуют покупателям препараты, по которым существуют маркетинговые соглашения.
Этот новый порядок призывает сотрудников аптек обеспечивать прозрачность и честность при выборе лекарств для покупателей.