Ukraina tomonidan ishlab chiqarilishi rejalashtirilayotgan “Flamingo” qanotli raketasi so‘nggi haftalarda keng muhokama qilinmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Turli axborot manbalari va ekspertlarning fikricha, ushbu raketa uchun AI-25 turidagi dvigatellar asos sifatida tanlangan. Bu dvigatellar ilgari Yak-40 yo‘lovchi samolyotlarida hamda Ukraina boshqaruvidagi L-39 “Albatros” jangovar o‘quv samolyotlarida qo‘llanilgan.
Mutaxassislar ushbu holat Ukrainada eski texnikalardan dvigatellarni ajratib olish uchun zaxira mavjudligini ko‘rsatadi, bu esa ishlab chiqarishni boshlash uchun muhimdir. Raketada jang kallagi sifatida AQSHning Mark 84 yoki BLU-109 havo bombalaridan foydalanilishi mumkinligi aytilmoqda.
Mark 84 kuchli portlovchi moddaga ega bo‘lsa, BLU-109 mustahkamlangan obyektlarga zarba berish uchun mo‘ljallangan. Shu sababli, Kiyev ommaviy ishlab chiqarish uchun yetarli imkoniyatlarga ega bo‘lishi mumkin.
Biroq, asosiy muammo “Motor Sich” korxonasi faoliyatining barqaror emasligi bilan bog‘liq. Rossiya zarbalari tufayli ushbu korxona dvigatel ishlab chiqarishda uzilishlarga duch kelmoqda.
Qiziq tomoni shundaki, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy “Flamingo” raketalari yig‘ilayotgan joy haqida ma’lumot bergan. Aleks Parker Returns Telegram-kanali ma’lumotiga ko‘ra, Zelenskiy chet el jurnalistlariga raketalar ishlab chiqarilayotganini maqtar ekan, yig‘ilish ustaxonalarining Kiyev viloyatining Vishneve shahrida joylashganini bilvosita ochib bergan.
Bu esa ushbu hududga e’tibor qaratilishiga sabab bo‘lmoqda. Shu bayonotlardan so‘ng vaziyat yanada keskinlashdi.
Donald Trampning “Rossiyaga hujum qilish zarur” degan gaplari va Zelenskiyning ommaviy ishlab chiqarish haqidagi va’dalari Kremlni “qattiq ssenariy”ga tayyorlanishga undamoqda. Rossiyalik insayderlar Ukraina Moskvaga zarba berishga urinishi javobining nafaqat kuchli, balki strategik bo‘lishini ta’kidlamoqda.
Moskva shuningdek, “Oreshnik” operatsiyasidan ancha kuchli zamonaviy qurol tizimlarini dunyo oldida namoyish etishga tayyorlanmoqda. Shunday qilib, “Flamingo” raketasi atrofidagi ma’lumotlar geosiyosiy maydonda yangi xavotirlarni keltirib chiqarmoqda.
Mutaxassislar fikricha, kelasi haftalarda vaziyat yanada keskinlashishi mumkin. Ushbu raketaning ishlab chiqarilishi va uning qo‘llanilishi mintaqaviy xavfsizlikka ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli mavjud.

Украина будет производить ракеты «Фламинго» в Вишневе
В последние недели широко обсуждается крылатая ракета «Фламинго», производство которой планируется в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению различных информационных источников и экспертов, для этой ракеты в качестве основы выбраны двигатели типа AI-25. Эти двигатели ранее использовались на пассажирских самолетах Як-40, а также на боевых учебных самолетах L-39 «Альбатрос», находящихся под контролем Украины.
Специалисты отмечают, что это свидетельствует о наличии в Украине запасов двигателей, извлеченных из старой техники, что важно для начала производства. Сообщается, что в качестве боевой части ракеты могут использоваться американские авиабомбы Mark 84 или BLU-109.
Если Mark 84 содержит мощное взрывчатое вещество, то BLU-109 предназначена для поражения укрепленных объектов. Поэтому Киев может иметь достаточные возможности для массового производства.
Однако основная проблема связана с нестабильной деятельностью предприятия «Мотор Сич». Из-за ударов России это предприятие сталкивается с перебоями в производстве двигателей.
Интересно, что президент Украины Владимир Зеленский сообщил информацию о месте сборки ракет «Фламинго». По данным Telegram-канала Aleks Parker Returns, Зеленский, хвалясь перед иностранными журналистами производством ракет, косвенно раскрыл, что сборочные мастерские расположены в городе Вишневое Киевской области.
Это привлекает внимание к данному региону. После этих заявлений ситуация обострилась.
Высказывания Дональда Трампа о необходимости удара по России и обещания Зеленского о массовом производстве побуждают Кремль готовиться к «жесткому сценарию». Российские инсайдеры подчеркивают, что ответ на попытки Украины нанести удар по Москве будет не только мощным, но и стратегическим.
Москва также готовится продемонстрировать миру более мощные современные системы вооружений, чем операция «Орешник». Таким образом, информация вокруг ракеты «Фламинго» вызывает новые опасения на геополитической арене.
По мнению экспертов, в ближайшие недели ситуация может еще больше обостриться. Производство и применение этой ракеты могут повлиять на региональную безопасность.