Eronning siyosiy maqsadga muvofiqlikni aniqlash kengashi a’zosi Said Muhammad Sadr Rossiya va Eron o‘rtasidagi strategik hamkorlik hamda Moskvaning Isroilga taqdim etgan razvedka ma’lumotlari haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya bilan o‘rnatilgan ittifoq strategik manfaatlarga to‘liq mos kelmaydi va Rossiyaning ayrim harakatlari murakkab vaziyatni yuzaga keltirgan. Sadrning aytishicha, Moskva Eronning Isroilga qarshi hujumlariga bevosita aralashmagan, ammo Rossiya Isroilga Eronning havo hujumlariga oid strategik ma’lumotlarni bergan.
Bu holat mamlakatlar o‘rtasidagi ittifoqning to‘liq uyg‘un emasligini ko‘rsatadi. Shuningdek, u Moskva va boshqa davlatlar bilan aloqalarga ham e’tibor qaratdi.
Masalan, Turkiyaning NATOga a’zo bo‘lishi va Rossiyadan S-400 raketa himoya tizimini sotib olishi Rossiyaning NATOga qarshi siyosatini yaqqol namoyon etadi. Sadr Rossiya va Eron o‘rtasidagi munosabatlarni saqlab qolish muhimligini ta’kidladi, biroq Moskvaga ishonishda ehtiyotkorlik zarurligini bildirdi.
Xalqaro maydondagi ittifoqlar va siyosiy munosabatlar boshqa davlatlar bilan bog‘liq murakkab masalalar hamda ularning amalga oshirayotgan siyosatlari xalqaro munosabatlarning o‘zgaruvchan va murakkab tabiatini belgilaydi. Shunday qilib, mamlakatlar o‘rtasidagi strategik hamkorlik doimo ehtiyotkorlik va tahlilni talab qiladi.

В российско-иранском стратегическом сотрудничестве возникли проблемы
Член Совета по определению политической целесообразности Ирана Саид Мухаммад Садр рассказал о стратегическом сотрудничестве между Россией и Ираном, а также о разведданных, которые Москва предоставила Израилю. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, союз с Россией не полностью соответствует стратегическим интересам, а некоторые действия России создали сложную ситуацию. Садр отметил, что Москва не вмешивалась напрямую в атаки Ирана против Израиля, однако Россия предоставила Израилю стратегическую информацию о воздушных ударах Ирана.
Этот факт показывает, что союз между странами не является полностью согласованным. Также он обратил внимание на отношения Москвы с другими государствами.
Например, членство Турции в НАТО и покупка у России зенитной ракетной системы С-400 явно демонстрируют политику России против НАТО. Садр подчеркнул важность сохранения отношений между Россией и Ираном, однако отметил необходимость осторожности в доверии Москве.
Союзы и политические отношения на международной арене, а также сложные вопросы, связанные с другими странами и их проводимой политикой, определяют изменчивый и сложный характер международных отношений. Таким образом, стратегическое сотрудничество между странами всегда требует осторожности и анализа.