Kaliforniyada o‘smirning o‘limida OpenAI ayblanmoqda
Kaliforniyada yashovchi 16 yoshli o‘smir Adam Reynning o‘z joniga qasd qilishi ortidan uning ota-onasi OpenAI kompaniyasi va uning rahbari Sem Altman ustidan sudga da’vo arizasi bilan murojaat qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Da’voda aytilishicha, ChatGPT o‘smir bilan oylar davomida suhbatlashgan va unga xavfli usullar haqida batafsil ma’lumot bergan. Shuningdek, sun’iy intellekt xayrlashuv xatini yozishda ham yordam taklif qilgan.
Bu holat yoshlarning ruhiy salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatganligi sababli, ota-onalar kompaniyani tanqid qilmoqda. Da’voda OpenAI’ni foyda ko‘rishni xavfsizlikdan ustun qo‘yganlikda ayblaydi.
Bundan tashqari, kompaniyani foydalanuvchilarning yoshini tekshirish hamda psixologik xavflar haqida ogohlantirish tizimlarini joriy etishga majburlash maqsad qilingan. Ota-onalar nohaq o‘lim uchun OpenAI’ni javobgarlikka tortishni talab qilmoqda.
OpenAI esa voqea yuzasidan chuqur hamdardlik bildirdi va ChatGPT platformasida xavfsizlik choralarini yanada kuchaytirish ustida ish olib borilayotganini ma’lum qildi. Kompaniya ota-onalar nazoratini yo‘lga qo‘yish hamda inqirozda yordam beradigan tarmoqlarni yaratish bo‘yicha choralar ko‘rishni rejalashtirmoqda.
Ushbu holat sun’iy intellekt texnologiyalarining yoshlar ruhiy salomatligiga ta’sirini yanada diqqat bilan o‘rganish zarurligini ko‘rsatmoqda.

В Калифорнии OpenAI обвиняют в смерти подростка
Родители 16-летнего подростка Адама Рейна из Калифорнии подали в суд на компанию OpenAI и её руководителя Сэма Альтмана после того, как их сын покончил с собой. Об этом сообщает Zamin.uz.
В иске говорится, что ChatGPT в течение нескольких месяцев общался с подростком и предоставлял ему подробную информацию о опасных методах. Кроме того, искусственный интеллект предложил помощь в написании прощального письма.
Поскольку этот случай негативно повлиял на психическое здоровье молодежи, родители критикуют компанию. В иске OpenAI обвиняется в том, что она ставит прибыль выше безопасности.
Кроме того, целью является обязать компанию внедрить системы проверки возраста пользователей и предупреждения о психологических рисках. Родители требуют привлечь OpenAI к ответственности за несправедливую смерть.
OpenAI выразила глубокие соболезнования по поводу происшествия и сообщила, что работает над усилением мер безопасности на платформе ChatGPT. Компания планирует принять меры по внедрению родительского контроля и созданию сетей поддержки для помощи в кризисных ситуациях.
Этот случай показывает необходимость более внимательного изучения влияния технологий искусственного интеллекта на психическое здоровье молодежи.