Yevropa Ittifoqi tomonidan Rossiyaga qarshi joriy etilgan sanksiyalar nafaqat umumiy iqtisodiyotga, balki neft eksporti kabi muhim sohalarga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat rahbari Kaya Kallasning ta’kidlashicha, ushbu cheklovlar AQSHning to‘liq qo‘llab-quvvatlashi bilan yanada samarali bo‘lishi mumkin. Estoniyalik siyosatchi Die Welt gazetasiga bergan intervyusida Rossiya iqtisodiyoti hozirda og‘ir sinovlardan o‘tayotganini aytdi.
Moskva Ukrainadagi uzoq davom etayotgan harbiy harakatlarni moliyalashtirish uchun zarur mablag‘lardan mahrum bo‘lmoqda. Buning asosiy sababi Yevropa Ittifoqi tomonidan kiritilgan sanksiyalardir.
Kaya Kallas ma’lum qilishicha, hozirda 19-sanksiya paketi ustida ish olib borilmoqda. Avvalgi cheklovlar allaqachon o‘z samarasini ko‘rsatgan.
Masalan, Rossiyaning neft tashish floti faoliyatiga nisbatan joriy etilgan choralar natijasida Boltiq va Qora dengiz yo‘nalishlaridagi neft tashishdan tushuvchi daromad bir haftada taxminan 30 foizga kamaygan. Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat rahbari shunday dedi: “Sanksiyalar tufayli Rossiya milliardlab dollar yo‘qotdi.
Bu mablag‘lar endi harbiy xarajatlar uchun sarflanmaydi.” Shu tarzda, Yevropa Ittifoqi sanksiyalari Rossiyaning iqtisodiy imkoniyatlarini moliyaviy va strategik jihatdan cheklamoqda. Kelgusida AQSHning to‘liq sherikligi bilan bu jarayon yanada kuchayishi kutilmoqda.

Европейские санкции сократили нефтяные доходы России
Санкции, введённые Европейским союзом против России, оказывают серьёзное влияние не только на общую экономику, но и на важные отрасли, такие как экспорт нефти. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам главы внешней политики Европейского союза Каи Каллас, эти ограничения могут быть ещё более эффективными при полной поддержке США. Эстонский политик в интервью газете Die Welt отметил, что экономика России сейчас проходит через тяжёлые испытания.
Москва лишается необходимых средств для финансирования продолжительных военных действий в Украине. Основной причиной этого являются санкции, введённые Европейским союзом.
Кая Каллас сообщила, что в настоящее время ведётся работа над 19-м пакетом санкций. Предыдущие ограничения уже дали свои результаты.
Например, в результате мер, введённых в отношении российского нефтеналивного флота, доходы от перевозки нефти по маршрутам в Балтийском и Чёрном морях за неделю сократились примерно на 30 процентов. Глава внешней политики Европейского союза сказала: «Из-за санкций Россия потеряла миллиарды долларов.
Эти средства теперь не будут тратиться на военные расходы.» Таким образом, санкции Европейского союза ограничивают экономические возможности России как в финансовом, так и в стратегическом плане. В будущем ожидается усиление этого процесса при полной поддержке США.