AQSH fuqarosi Germaniyada josuslikda ayblanmoqda
Germaniyada AQSH fuqarosi Martin D.ga nisbatan jiddiy ayblov qo‘yildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Federal prokuratura uning Xitoy manfaatlariga josuslik qilganlikda gumon qilinayotganini ma’lum qildi. Rasmiy bayonotga ko‘ra, Martin D.
xorijiy maxsus xizmatlar uchun agent sifatida faoliyat yuritgan. U 2017 yildan 2023 yilgacha AQSH Mudofaa vazirligining fuqarolik pudratchisi bo‘lib ishlagan.
2020 yildan boshlab Germaniyada joylashgan Amerika harbiy bazasida xizmat qilgan. Tergovchilarning ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil yozida Martin D.
bir necha bor Xitoy davlat idoralari bilan aloqa o‘rnatib, AQSH harbiylariga oid maxfiy ma’lumotlarni Xitoy razvedkasiga taqdim etishni taklif qilgan. Bu holat uning xorijiy razvedka xizmatiga xizmat qilganlikda ayblanishiga sabab bo‘lmoqda.
Martin D. 2024 yil 7 noyabrda hibsga olingan va hozirda qamoqda saqlanmoqda.
Hozircha AQSH va Xitoy rasmiylari Germaniya tomonidan qo‘yilgan ayblovlarga izoh bermadi. Mutaxassislar fikricha, ushbu ish Germaniya va AQSH munosabatlariga, shuningdek, Vashington bilan Pekin o‘rtasidagi aloqalarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Гражданин США обвиняется в шпионаже в Германии
Федеральная прокуратура заявила, что он подозревается в шпионаже в интересах Китая. Согласно официальному заявлению, Мартин Д.
работал агентом для иностранных спецслужб. С 2017 по 2023 год он был гражданским подрядчиком Министерства обороны США.
С 2020 года он служил на американской военной базе, расположенной в Германии. По данным следствия, летом 2024 года Мартин Д.
неоднократно устанавливал контакты с китайскими государственными учреждениями и предлагал передавать секретную информацию о военнослужащих США китайской разведке. Это стало основанием для обвинений в службе иностранной разведке.
Мартин Д. был арестован 7 ноября 2024 года и в настоящее время находится под стражей.
Пока официальные представители США и Китая не прокомментировали обвинения, выдвинутые Германией. По мнению экспертов, это дело может негативно повлиять на отношения между Германией и США, а также на связи между Вашингтоном и Пекином.