Fransiyada ikki o‘smir terror hujumiga tayyorlanayotgani aniqlandi
Fransiya politsiyasi Eyfel minorasi va sinagogalarga qarshi terror hujumini rejalashtirgan 15 va 17 yoshli ikki o‘smirni hibsga oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat haqida Le Figaro nashri xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘smirlar Parij yaqinida tug‘ilgan va arab-musulmon oilalarida ulg‘aygan.
Ular ISHID guruhining g‘oyalariga hamdardlik bildirib, zo‘ravonlikka oid kontentlarni muntazam almashib kelgan. Shuningdek, xorijga jihod uchun ketish haqida suhbatlashganlari aniqlangan.
Yaqinda esa Fransiya hududida hujumlar uyushtirish niyatida ekanliklarini bildirganlar. Ayniqsa, Isroilning G‘azodagi harbiy operatsiyalari munosabati bilan Eyfel minorasi va sinagogalarga e’tibor qaratishgan.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, ular aniq hujum joyini belgilamagan bo‘lsa-da, qorong‘u internet tarmoqlari orqali qurol izlashni boshlagan. 1 avgust kuni o‘smirlar terrorchilik maqsadida jinoiy til biriktirish aybi bilan sudga taqdim etildi.
Le Figaro yozishicha, Fransiyada voyaga yetmaganlar orasida terrorizmga moyillik ortib borayotgani jiddiy xavotir uyg‘otmoqda. 2022 yilda ushbu jinoyat bo‘yicha faqat ikki bola ushlangan bo‘lsa, 2023 yilda ularning soni 15, 2024 yilda esa 18 nafarga yetgan.
2025 yil boshidan beri yana 13 nafar voyaga yetmagan shaxs hibsga olingan. Yevropol hisobotida ko‘rsatilishicha, Yevropa Ittifoqida terrorchilikda gumon qilinganlarning uchdan bir qismi 20 yoshdan kichik.
Shu bois Fransiya milliy aksilterror prokuraturasi 2023 yil may oyida aynan voyaga yetmaganlar bilan ishlash uchun alohida bo‘lim tashkil etdi. Bu chora yoshlar orasida terrorizmga qarshi kurashni kuchaytirishga qaratilgan.

Во Франции выявлено, что двое подростков готовились к террористической атаке
Полиция Франции задержала двух подростков 15 и 17 лет, которые планировали террористические атаки против Эйфелевой башни и синагог. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом случае сообщило издание Le Figaro. По данным, подростки родились в окрестностях Парижа и выросли в арабо-мусульманских семьях.
Они выражали сочувствие идеям ИГИЛ и регулярно обменивались контентом, связанным с насилием. Также было установлено, что они обсуждали поездку за границу для участия в джихаде.
Недавно они заявили о намерении совершить атаки на территории Франции. Особенно они сосредоточили внимание на Эйфелевой башне и синагогах в связи с военными операциями Израиля в Газе.
По информации издания, хотя они не определили конкретное место атаки, они начали искать оружие через тёмные интернет-сети. 1 августа подростки были преданы суду по обвинению в участии в преступном сообществе с террористической целью.
Le Figaro пишет, что рост склонности к терроризму среди несовершеннолетних во Франции вызывает серьёзную обеспокоенность. В 2022 году по этому преступлению были задержаны только двое детей, в 2023 году их число достигло 15, а в 2024 году — 18.
С начала 2025 года ещё 13 несовершеннолетних были задержаны. Согласно отчёту Europol, треть подозреваемых в терроризме в Европейском союзе моложе 20 лет.
Поэтому Национальная антироссийская прокуратура Франции в мае 2023 года создала специальное подразделение для работы именно с несовершеннолетними. Эта мера направлена на усиление борьбы с терроризмом среди молодёжи.