Isroilda garovdagilar uchun ommaviy norozilik namoyishlari
26 avgust kuni butun Isroil bo‘ylab norozilik namoyishlari kuchayib bordi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Poytaxt Tel-Aviv va boshqa yirik shaharlar markazlarida, shuningdek asosiy yo‘llar va avtomagistrallar namoyishchilar tomonidan vaqtinchalik to‘sib qo‘yildi. Ushbu ommaviy aksiyalar HAMAS tomonidan garovga olingan shaxslarning tezkor ozod qilinishini hamda G‘azo sektoridagi harbiy harakatlarning to‘xtatilishini talab qilmoqda.
Norozilik namoyishchilar yo‘llarga chiqib, garovdagilarning suratlari va belgilarini ko‘tarishdi, ayrim hollarda esa avtomobil shinalari yoqilib, e’tibor tortdi. Garovga olinganlarning yaqinlari tomonidan tashkil etilgan “Umumiy fuqarolik birdamligi kuni” butun mamlakat bo‘ylab o‘tkazilgan norozilik harakatlarini birlashtirdi.
Ushbu aksiyalar 26 avgust tunda Tel-Aviv markazidagi Garovdagilar maydonida katta namoyish bilan yakunlanishi rejalashtirilgan. Norozilik ishtirokchilari Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuni urushni siyosiy sabablar bilan uzoq davom ettirishda ayblamoqda.
Siyosatshunoslarning fikricha, Netanyaxuning hokimiyatda qolishi uning siyosiy strategiyasi va koalitsion hamkorlarining pozitsiyasiga bog‘liq. Ayniqsa, o‘ng qanotdagi radikal guruhlar o‘t ochishni to‘xtatishga qarshi chiqmoqda.
Muxolifat yetakchisi Yair Lapid hukumatdan HAMAS bilan urushni yakunlash va garovdagilarni ozod qilish bo‘yicha tezkor va ochiq kelishuv tuzishni talab qildi. Lapidning ta’kidlashicha, vositachilik qilayotgan davlatlarning birining yuqori martabali vakili unga Isroil hukumati hali yaqinda taqdim etilgan kelishuv taklifiga javob bermaganini ma’lum qilgan.
Ushbu taklifga ko‘ra, 60 kun davomida o‘t ochishni to‘xtatish, dastlabki bosqichda esa 10 nafar isroillik garovdagilar ozod qilinishi, evaziga esa falastinlik mahbuslar qamoqdan chiqarilishi nazarda tutilgan. Vositachi davlat vakili Lapidga “Nega Isroil hali javob bermadi?” deb savol bergan.
Mamlakatda yuzaga kelgan ushbu norozilik namoyishlari xavfsizlik va siyosiy yechimlar masalasida yangi bosqichni boshlab berdi. Garovdagilarning oilalari va fuqarolar huquqlari uchun olib borilayotgan harakatlar butun mamlakatda katta e’tibor qozondi.
Bu voqealar Isroil jamiyatida siyosiy munozaralar va kelishuvlarni tezlashtirishga turtki bo‘lmoqda.

В Израиле массовые протесты в поддержку заложников
В столице Тель-Авиве и других крупных городах, а также на основных дорогах и автомагистралях демонстранты временно перекрыли движение. Эти массовые акции требуют скорейшего освобождения заложников, взятых ХАМАС, а также прекращения военных действий в секторе Газа.
Протестующие вышли на дороги с фотографиями и знаками заложников, в некоторых случаях поджигали автомобильные шины, привлекая внимание. Организованный родственниками заложников «День общей гражданской солидарности» объединил протестные акции по всей стране.
Эти акции планируется завершить крупным митингом на площади Заложников в центре Тель-Авива в ночь на 26 августа. Участники протеста обвиняют премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в том, что он по политическим причинам затягивает войну.
По мнению политологов, сохранение Нетаньяху у власти зависит от его политической стратегии и позиции коалиционных партнеров. Особенно радикальные группы правого крыла выступают против прекращения огня.
Лидер оппозиции Яир Лапид потребовал от правительства заключить быстрое и открытое соглашение о завершении войны с ХАМАС и освобождении заложников. По словам Лапида, высокопоставленный представитель одной из стран-посредников сообщил ему, что правительство Израиля пока не ответило на недавно представленное предложение по соглашению.
Согласно этому предложению, предусматривается прекращение огня на 60 дней, на первом этапе — освобождение 10 израильских заложников в обмен на освобождение палестинских заключенных. Представитель посреднической страны спросил Лапида: «Почему Израиль еще не ответил?»
Возникшие в стране протестные акции открыли новую стадию в вопросах безопасности и политических решений. Действия в защиту семей заложников и гражданских прав привлекли большое внимание по всей стране.
Эти события стимулируют политические дискуссии и ускоряют достижение соглашений в израильском обществе.