O‘tgan tun kechasi Kaspiy dengizining Rossiya qirg‘oqlari yaqinida 6 balli kuchli zilzila yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu tabiiy ofat mahalliy aholi va atrofdagi hududlarda katta xavotir uyg‘otdi. Zilzila ta’siri Maxachqal’a shahri va uning yaqinidagi hududlarda ham sezildi.
Shuningdek, Kaspiysk, Derbent, Buynaksk va Izberbash shaharlarida odamlar uylaridan chiqib, xavfsiz joylarga o‘tishga majbur bo‘ldi. Qishloq va tumanlarda, xususan Xasavyurt, Tabasaran, Kumtorkalin, Magaramkent, Levashin hamda Xivskda yer silkinishi bilan bog‘liq ogohlantirishlar berildi.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi o‘tkazgan tekshiruvlarga ko‘ra, zilziladan hech qanday qurbon yoki katta vayrongarliklar ro‘y bermadi. Bu yangilik mahalliy aholi uchun tasalli bo‘ldi.
Favqulodda xizmatlar zilzila haqida ma’lumotlarni muntazam yangilab, aholiga xavfsizlik qoidalari bo‘yicha ko‘rsatmalar berib bormoqda. Mutaxassislar esa hududdagi seysmik faollik va yer harakatlarini yaqindan nazorat qilishda davom etmoqda.
Jamoatchilik ushbu voqeani diqqat bilan kuzatib, ehtiyot choralarini ko‘rmoqda. Tabiiy ofatlardan himoya qilish va barqaror hayotni ta’minlash uchun aholi va mutasaddilar o‘rtasida hamkorlikning ahamiyati katta ekanligi ta’kidlanmoqda.
Kaspiy dengizi qirg‘oqlari aholisi va atrofdagi hududlar uchun bu hodisa esda qolarli bo‘ldi, biroq omadsiz hodisalarsiz o‘tganligi quvonchli holatdir.

В Каспийском море произошло землетрясение силой 6 баллов
Прошлой ночью у берегов России в Каспийском море произошло сильное землетрясение магнитудой 6 баллов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это природное бедствие вызвало большую тревогу у местного населения и в прилегающих районах. Воздействие землетрясения ощущалось также в городе Махачкала и близлежащих территориях.
Кроме того, жители городов Каспийск, Дербент, Буйнакск и Избербаш были вынуждены покинуть свои дома и перейти в безопасные места. В селах и районах, в частности в Хасавюрте, Табасаране, Кумторкалине, Магарамкенте, Левашине и Хивске, были объявлены предупреждения, связанные с землетрясениями.
По результатам проверок, проведённых Министерством по чрезвычайным ситуациям, жертв и серьёзных разрушений вследствие землетрясения не зафиксировано. Эта новость стала утешением для местного населения.
Службы экстренного реагирования регулярно обновляют информацию о землетрясении и дают рекомендации населению по правилам безопасности. Специалисты продолжают внимательно следить за сейсмической активностью и движениями земли в регионе.
Общественность внимательно наблюдает за этим событием и принимает меры предосторожности. Подчёркивается важность сотрудничества между населением и ответственными лицами для защиты от природных катастроф и обеспечения стабильной жизни.
Это событие стало запоминающимся для жителей побережья Каспийского моря и прилегающих территорий, однако радует, что оно прошло без несчастных случаев.