Ozarboyjon prezidenti Ilhom Aliyev «Al-Arabiya» telekanaliga bergan intervyusida 1920 yildagi voqealarga qaytdi va Rossiya armiyasining Ozarboyjonga bostirib kirib, mamlakatni istilo qilganini eslatdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, 1917 yilda inqilobni amalga oshirgan bolsheviklar «fabrika va zavodlar ishchilarga, yer dehqonlarga, ozodlik xalqlarga» kabi shiorlar bilan xalqni aldab, natijada Ozarboyjon o‘z davlatini barpo etgan edi. Ammo bolsheviklar bu davlatni tortib olgan.
Aliyev Rossiya imperiyasi parchalanishidan so‘ng Ozarboyjon Demokratik Respublikasi tashkil etilganini ham alohida qayd etdi. U tarixiy faktlarni hozirgi siyosiy vaziyat bilan bog‘lab, mamlakatning mustaqillik va suverenitetini himoya qilish zarurligini ta’kidladi.
Suhbat davomida Armaniston bilan mojaro masalasi muhim o‘rin oldi. Prezident ushbu vaziyatda tarixiy voqealarni eslatdi.
Shuningdek, u Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni «bosqin» deb atadi va Ozarboyjon Ukrainaning hududiy yaxlitligini birinchi kunlardan boshlab qo‘llab-quvvatlayotganini bildirdi. Aliyev Boku va Moskva o‘rtasidagi munosabatlarning so‘nggi paytlarda sovuqlashgani haqida ham gapirdi.
U bu borada Ozarboyjonning munosabatlarning yomonlashishida aybdor emasligini, konstruktiv va qonuniy javob berishga tayyorligini, ammo hech qachon tajovuz yoki hurmatsizlikka yo‘l qo‘yilmasligini ta’kidladi. Xulosa qilib aytganda, Ilhom Aliyevning bayonotlari tarixiy xotira, hozirgi geosiyosiy vaziyat va muloqotdagi muvozanat tamoyillarini o‘zida mujassam etgan.
U 1920 yil voqealarini eslatib, Ukrainaga nisbatan ochiq qo‘llab-quvvatlashni va Rossiya bilan muloqotda qonuniy, konstruktiv, ammo qat’iy yondashuvni saqlash zarurligini qayd etdi.

Алиев: В 1920 году Россия вторглась в Азербайджан
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью телеканалу «Al-Arabiya» вернулся к событиям 1920 года и напомнил о вторжении российской армии в Азербайджан и оккупации страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, большевики, совершившие революцию в 1917 году, обманули народ лозунгами «фабрики и заводы рабочим, землю крестьянам, свободу народам», в результате чего Азербайджан создал собственное государство. Однако большевики отобрали это государство.
Алиев также особо отметил, что после распада Российской империи было создано Азербайджанская Демократическая Республика. Он связал исторические факты с нынешней политической ситуацией и подчеркнул необходимость защиты независимости и суверенитета страны.
В ходе беседы важное место занял вопрос конфликта с Арменией. Президент напомнил о исторических событиях в этом контексте.
Кроме того, он назвал войну между Россией и Украиной «агрессией» и заявил, что Азербайджан с первых дней поддерживает территориальную целостность Украины. Алиев также рассказал о похолодании отношений между Баку и Москвой в последнее время.
Он подчеркнул, что Азербайджан не виноват в ухудшении отношений, готов к конструктивному и законному ответу, но никогда не допустит агрессии или неуважения. В заключение, заявления Ильхама Алиева отражают историческую память, нынешнюю геополитическую ситуацию и принципы баланса в диалоге.
Он напомнил о событиях 1920 года, подчеркнув необходимость открытой поддержки Украины и сохранения законного, конструктивного, но твёрдого подхода в диалоге с Россией.