Ximkida o‘zbek muhojiriga nisbatan haqorat yuz berdi
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan video keng jamoatchilik e’tiborini tortdi va norozilik keltirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Moskva viloyatining Ximki shahrida rossiyalik bir shaxs o‘zbekistonlik mehnat muhojirini haqorat qilgani tasvirlangan ushbu holat ko‘plab munozaralarga sabab bo‘ldi. Videoda rossiyalik taksi haydovchisiga nisbatan qo‘pol so‘zlar ishlatib, uni tahqirlagani aniqlandi.
U shuningdek, o‘zbek muhojiriga “Sen qulsan, ruslarning qulisan”, “O‘zbekistonda hech narsa yo‘qligi uchun bizga kelgansan” kabi haqoratli gaplarni aytgan. O‘zbekistonlik muhojir esa vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilishga harakat qilib, hech qanday javob qaytarmay voqeadan chiqib ketgan.
Guvohlarning aytishicha, mojaro taksichining mashinasi o‘sha joyda qisqa muddatga yo‘lni to‘sib qo‘yishi sabab yuzaga kelgan. Ushbu voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilingach, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ham munosabat bildirdi.
Matbuot kotibi Ahror Burhonov o‘z bayonotida ta’kidlashicha, O‘zbekiston Konstitutsiyasi, milliy qonunlar hamda xalqaro huquq me’yorlariga ko‘ra, fuqarolarimiz dunyoning istalgan nuqtasida davlat himoyasida hisoblanadi. Agar ularning huquq va manfaatlari buzilsa, birinchi navbatda mahalliy huquq-tartibot organlariga murojaat qilishlari lozim.
Shuningdek, o‘z diplomatik vakolatxonalarimiz va konsullik muassasalari orqali huquqiy yordam olish imkoniyati mavjud. Burhonov shuningdek, davlat xorijda yashayotgan o‘z fuqarolarini himoya qilishni ustuvor vazifa deb bilishini va bu boradagi mas’uliyatni doimo bajarishini ta’kidladi.
Shu tariqa, Tashqi ishlar vazirligi Rossiyadagi mazkur holat yuzasidan fuqarolarga doimiy qo‘llab-quvvatlash va himoya kafolatini berganini yana bir bor eslatdi. Ushbu voqea yurtdoshlarimizning huquq va qadr-qimmatini himoya qilishning qanchalik muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Химках оскорбили узбекского мигранта
В последние дни видео, распространившееся в социальных сетях, привлекло внимание широкой общественности и вызвало недовольство. Об этом сообщает Zamin.uz.
В городе Химки Московской области произошёл инцидент, запечатлённый на видео, где россиянин оскорбляет трудового мигранта из Узбекистана, что вызвало множество обсуждений. На видео видно, что мужчина использует грубые выражения в адрес российского таксиста и оскорбляет его.
Он также произнёс оскорбительные слова в адрес узбекского мигранта, такие как «Ты раб, раб русских», «Ты приехал к нам, потому что в Узбекистане ничего нет». Узбекский мигрант попытался мирно разрешить ситуацию и, не отвечая на оскорбления, покинул место происшествия.
По словам свидетелей, конфликт возник из-за того, что машина таксиста ненадолго перегородила дорогу на этом месте. После широкого обсуждения этого инцидента в социальных сетях, Министерство иностранных дел Узбекистана также выразило свою позицию.
Пресс-секретарь Ахрор Бурхонов в своём заявлении подчеркнул, что согласно Конституции Узбекистана, национальным законам и нормам международного права, наши граждане находятся под защитой государства в любой точке мира. Если их права и интересы нарушаются, в первую очередь они должны обращаться в местные правоохранительные органы.
Кроме того, существует возможность получить юридическую помощь через наши дипломатические представительства и консульские учреждения. Бурхонов также отметил, что государство считает защиту своих граждан, проживающих за рубежом, приоритетной задачей и всегда выполняет эту ответственность.
Таким образом, Министерство иностранных дел вновь напомнило гражданам о постоянной поддержке и гарантии защиты в связи с данным инцидентом в России. Этот случай ещё раз показал, насколько важно защищать права и достоинство наших соотечественников.