Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In kelasi hafta Pekinda bo‘lib o‘tadigan yirik harbiy paradga Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan birga tashrif buyuradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu Kim Chen Inning birinchi xalqaro ko‘p tomonlama uchrashuvi bo‘lib, Xitoy rahbari Si Szinpin uchun muhim diplomatik yutuq hisoblanadi. Paradda Ikkinchi jahon urushining tugaganiga 80 yil to‘lishi nishonlanadi.
Xitoy yuzlab samolyotlar, tanklar hamda yangi harbiy texnologiyalarni namoyish etadi. Tadbir tarixiy Tyananmen maydonida o‘tkazilib, unda o‘n minglab askarlar ishtirok etadi.
Rossiya va Shimoliy Koreya rahbarlari bilan birga yana 26 mamlakat yetakchilari ham paradga kelishi rejalashtirilgan. Bu Shimoliy Koreya rahbarining Xitoyda o‘tkaziladigan paradga 1959 yildan buyon birinchi bor qatnashishi bo‘ladi.
G‘arb davlatlari esa paradga qatnashmaydi, chunki ular Rossiyaning Ukrainadagi harbiy harakatlarini qoralashda davom etmoqda. Shuningdek, Kim Chen Inning Rossiyaga qurol va harbiy yordam yuborgani G‘arb davlatlarida keskin tanqid qilinmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, ushbu uchrashuv Si Szinpin uchun xalqaro siyosatda qo‘shimcha kuch beradi. Kim Chen In esa Xitoy va Rossiya o‘rtasidagi muvozanatni saqlashga intilmoqda.
Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Trampning Osiyoga tashrifi ehtimoli ham muhokama qilinmoqda.

Ким Чен Ын примет участие в военном параде в Пекине
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын на следующей неделе посетит крупный военный парад в Пекине вместе с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это будет первая многосторонняя международная встреча Ким Чен Ына и важное дипломатическое достижение для лидера Китая Си Цзиньпина. На параде отметят 80-летие окончания Второй мировой войны.
Китай продемонстрирует сотни самолетов, танков и новые военные технологии. Мероприятие пройдет на исторической площади Тяньаньмэнь, в нем примут участие десятки тысяч солдат.
Помимо лидеров России и Северной Кореи, на парад планируется прибытие глав еще 26 стран. Это будет первое участие лидера Северной Кореи в параде в Китае с 1959 года.
Западные страны не примут участие в параде, поскольку продолжают осуждать военные действия России в Украине. Кроме того, поставки оружия и военной помощи Россией Ким Чен Ыном вызывают резкую критику на Западе.
По мнению экспертов, эта встреча придаст дополнительную силу Си Цзиньпину на международной арене. Ким Чен Ын стремится сохранить баланс между Китаем и Россией.