Zampolli Toshkentda O‘zbekiston bilan hamkorlikni mustahkamladi
Bugun, 28 avgust kuni, Amerika Qo‘shma Shtatlarining global hamkorlik bo‘yicha maxsus vakili Paolo Zampolli Toshkentga tashrif buyurdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning tashrifi O‘zbekiston mustaqillik kuniga yaqin bo‘lgan vaqtda amalga oshirilgani mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda. Zampolli O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bilan samarali uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda tomonlar ta’lim, madaniyat, innovatsiya va biznes sohalarida hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildi. Shuningdek, mintaqaviy va global ahamiyatga ega masalalar bo‘yicha fikr almashildi.
Vazir Saidov o‘zining Telegram-kanalida uchrashuv samarali o‘tganini qayd etib, mamlakatlar o‘rtasida ko‘priklarni yanada mustahkamlash uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladi. Maxsus vakil Zampolli AQSH prezidenti Donald Trampning global hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha dasturiy g‘oyalarini ilgari surmoqda.
Uning asosiy vazifasi Amerika yutuqlarini targ‘ib qilish, Qo‘shma Shtatlarining dunyodagi yetakchilik salohiyatini namoyish etish hamda diplomatik aloqalarni mustahkamlashdir. Zampolli O‘zbekiston madaniy va ilmiy muassasalari bilan yaqindan hamkorlik qilishni istaydi.
Shuningdek, u mamlakat olimpiada g‘oliblari va sportchilari bilan uchrashuvlarni rejalashtirgan. U AQSH elchisi Jonatan Xenik bilan birgalikda Toshkentda yangi ochilgan “American Corner Tashkent” markazida Amerika qadriyatlari va ta’lim imkoniyatlarini targ‘ib qilish marosimida ishtirok etadi.
O‘zbekiston Mustaqillik kuni tantanalarida maxsus vakil Zampollining ishtirok etishi kutilmoqda. AQSH elchisi Jonatan Xenik bu tashrifni yuqori darajadagi hamkorlikning belgisi sifatida baholadi va Qo‘shma Shtatlar O‘zbekiston bilan ishonchli hamkor ekanligini ta’kidladi.
Shu tariqa, Paolo Zampollining Toshkentga tashrifi va Mustaqillik kuni bayrami ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik, madaniy va iqtisodiy munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishiga umid qilinmoqda.

Замполли укрепил сотрудничество с Узбекистаном в Ташкенте
Сегодня, 28 августа, специальный представитель США по глобальному сотрудничеству Паоло Замполли посетил Ташкент. Об этом сообщил Zamin.uz.
Его визит, приуроченный к Дню независимости Узбекистана, ожидается способствовать дальнейшему укреплению дружбы и сотрудничества между странами. Замполли провел продуктивную встречу с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым.
На встрече стороны обсудили возможности сотрудничества в сферах образования, культуры, инноваций и бизнеса. Также был обмен мнениями по вопросам регионального и глобального значения.
Министр Саидов отметил в своем Telegram-канале, что встреча прошла эффективно, подчеркнув наличие больших возможностей для дальнейшего укрепления мостов между странами. Специальный представитель Замполли продвигает программные идеи президента США Дональда Трампа по развитию глобального сотрудничества.
Его основная задача — продвижение достижений Америки, демонстрация лидерского потенциала Соединенных Штатов в мире и укрепление дипломатических связей. Замполли стремится к тесному сотрудничеству с культурными и научными учреждениями Узбекистана.
Кроме того, он запланировал встречи с олимпийскими чемпионами и спортсменами страны. Вместе с послом США Джонатаном Хеником он примет участие в церемонии продвижения американских ценностей и образовательных возможностей в недавно открытом в Ташкенте центре «American Corner Tashkent».
Ожидается участие специального представителя Замполли в торжествах по случаю Дня независимости Узбекистана. Посол США Джонатан Хеник оценил этот визит как знак высокого уровня сотрудничества и подчеркнул, что Соединенные Штаты являются надежным партнером Узбекистана.
Таким образом, визит Паоло Замполли в Ташкент и празднование Дня независимости надеются вывести дипломатические, культурные и экономические отношения между двумя странами на новый уровень.