Moldova 27-avgust kuni mustaqillik e’lon qilinganining 34-yilligini nishonladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tantanalarga mamlakat prezidenti Mayya Sanduning taklifiga binoan Germaniya kansleri Fridrix Mers, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va Polsha bosh vaziri Donald Tusk tashrif buyurdi. Ularning tashrifi Veymar uchburchagi doirasida bo‘lib, bu uch mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan edi.
Tashrif parlament saylovlaridan bir oy oldin amalga oshirilgani siyosiy ahamiyatga ega bo‘ldi. Soat 16:00 dan boshlab Yevropa yetakchilari Sandu qarorgohida qisqa uchrashuv o‘tkazdi.
Ushbu suhbatlar uch soat davom etdi, shuning uchun dastur biroz kechikdi. Mayya Sandu va mehmonlar markaziy maydonga soat 21:00 da yetib kelishdi.
U yerda minglab odamlar ularni iliq qarsaklar bilan kutib oldi. Sanduning nutqi davomida odamlar uning ismini kuylab, bayram kayfiyatini yaratdi.
Matbuot anjumanida Fridrix Mers Moldovaning Yevropa Ittifoqiga qo‘shilishi bo‘yicha muzokaralarning birinchi bosqichi yil kuzida boshlanishini ta’kidladi. U Berlin tomonidan zarur islohotlarni qo‘llab-quvvatlash uchun mutaxassislar yuborishga tayyorligini ma’lum qildi.
Shuningdek, Mers Rossiya boshlagan urushdan aziyat chekayotgan Moldovaning xavfsizlik masalalarida aniq pozitsiyasini bildirdi va urush tezroq tugashi kerakligini qayd etdi. Emmanuel Makron Moldovadagi adliya va ma’muriy boshqaruv sohasidagi islohotlarni Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lishga tayyorgarlik doirasida e’tirof etdi.
Parij Kishinyovni nafaqat Yevropa, balki ikki tomonlama loyihalar orqali ham qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini aytdi. Donald Tusk esa mustaqil va xavfsiz Moldovasiz xavfsiz Yevropa Ittifoqi bo‘lmasligini ta’kidladi.
Shu tariqa, Veymar uchburchagi doirasidagi tashrif yakunlandi. Kishinyov markazidagi bayram kechasi iliq qo‘llov va aniq bayonotlar bilan esda qoldi.
Bu uchrashuv Moldova va Yevropa o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

День независимости Молдовы принял европейских лидеров
На эти торжества по приглашению президента страны Майи Санду прибыли канцлер Германии Фридрих Мерс, президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Польши Дональд Туск. Их визит проходил в рамках Веймарского треугольника и был направлен на дальнейшее укрепление сотрудничества между этими тремя странами.
Визит имел политическое значение, так как состоялся за месяц до парламентских выборов. С 16:00 европейские лидеры провели короткую встречу в резиденции Санду.
Эти переговоры длились три часа, поэтому программа немного задержалась. Майя Санду и гости прибыли на центральную площадь в 21:00.
Там тысячи людей тепло приветствовали их аплодисментами. Во время речи Санду люди скандировали её имя, создавая праздничное настроение.
На пресс-конференции Фридрих Мерс подчеркнул, что первый этап переговоров о присоединении Молдовы к Европейскому союзу начнётся этой осенью. Он сообщил о готовности Берлина направить специалистов для поддержки необходимых реформ.
Также Мерс выразил чёткую позицию по вопросам безопасности Молдовы, пострадавшей от войны, начатой Россией, и отметил, что война должна закончиться как можно скорее. Эммануэль Макрон признал реформы в области юстиции и административного управления в Молдове в рамках подготовки к вступлению в Европейский союз.
Париж заявил о готовности поддерживать Кишинёв не только через Европу, но и посредством двусторонних проектов. Дональд Туск подчеркнул, что без независимой и безопасной Молдовы не будет безопасного Европейского союза.
Таким образом, визит в рамках Веймарского треугольника завершился. Праздничная ночь в центре Кишинёва запомнилась тёплой поддержкой и чёткими заявлениями.