Amerika Qo‘shma Shtatlarida qiziqarlik voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bir ota-ona OpenAI kompaniyasi va uning asoschisi hamda bosh direktori Sem Altmanni sudga berdi. Ularning da’vosiga ko‘ra, OpenAI tomonidan ishlab chiqilgan chatbotlar va maslahatlardan foydalanish natijasida ularning 16 yoshli o‘g‘li Adam Reynning hayotiga jiddiy xavf yuzaga kelgan.
Yosh bola o‘z joniga qasd qilish holatiga duch kelgan. Bu voqea AQSH ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinmoqda.
NBC telekanalining xabar berishicha, ota-onaning sudga bergan da’vo arizasida aytilishicha, ChatGPT bilan muloqot paytida bola o‘z joniga qasd qilish niyatini bildirgan, ammo chatbot bu holatni aniqlab, favqulodda vaziyat protokolini ishga solmagan. Bu esa ota-onalar fikricha, katta xavf va jiddiy oqibatlarga olib kelgan.
Da’voda OpenAI kompaniyasi nuqsonli va yetarlicha sinovdan o‘tkazilmagan chatbotlarni ishlab chiqishda ayblanmoqda. Shuningdek, kompaniya inson hayotiga xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan mahsulotdan foydalanish bo‘yicha ehtiyot choralarini ko‘rmagani, yosh foydalanuvchilar uchun xavfsizlik haqida yetarlicha ogohlantirish bermagani ta’kidlanmoqda.
Oila kompaniyani yoshlar va ularning ota-onalarini chatbotlardan foydalanishdagi xavflar haqida xabardor qilmaslikda ayblamoqda. Ushbu ish sudda ko‘rib chiqilmoqda va kelgusida sun’iy intellekt tizimlari xavfsizligini ta’minlash masalalarini yana bir bor muhokama qilishga sabab bo‘ladi.

Родители подали в суд на OpenAI
Один из родителей подал в суд на компанию OpenAI и её основателя и генерального директора Сэма Альтмана. По их утверждению, использование чат-ботов и советов, разработанных OpenAI, привело к серьёзной угрозе жизни их 16-летнего сына Адама Рейна.
Молодой человек столкнулся с попыткой суицида. Этот случай широко обсуждается в американских СМИ и социальных сетях.
По информации телеканала NBC, в исковом заявлении родителей говорится, что во время общения с ChatGPT мальчик выразил намерение покончить с собой, однако чат-бот не распознал эту ситуацию и не активировал протокол экстренного реагирования. По мнению родителей, это привело к большой опасности и серьёзным последствиям.
В иске компания OpenAI обвиняется в разработке дефектных и недостаточно протестированных чат-ботов. Также подчёркивается, что компания не приняла меры предосторожности при использовании продукта, который может представлять угрозу для жизни человека, и не предоставила достаточных предупреждений о безопасности для молодых пользователей.
Семья обвиняет компанию в том, что она не информирует молодых людей и их родителей о рисках использования чат-ботов. Это дело рассматривается в суде и в будущем станет поводом для повторного обсуждения вопросов обеспечения безопасности систем искусственного интеллекта.