Putin va Zelenskiy uchrashuvi imkoni yo‘qligi ma’lum qilindi
Rossiya va Ukraina rahbarlari Vladimir Putin hamda Volodimir Zelenskiy o‘rtasida uchrashuv o‘tkazish imkoni yo‘q. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Germaniya kansleri Fridrix Mers o‘z bayonotida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yaqinda prezident Donald Tramp va Putin o‘rtasidagi muloqot bo‘lsa-da, Zelenskiy va Putin uchrashuvi amalga oshmaydi.
Mers bu masala bo‘yicha qo‘shimcha izoh bermadi, ammo uning fikrlari xalqaro maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bunga qadar Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Putin Zelenskiy bilan oliy darajada uchrashishga tayyor ekanligini bildirgandi.
Ammo u shart qilib, barcha muhim masalalar oldindan muhokama qilinishi va hal qilinishi kerakligini ta’kidlagan edi. Mersning qat’iy bayonoti Kiyevda kecha kechqurun va 28 avgust tongida yuz bergan havo hujumlari fonida e’lon qilindi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Ukraina poytaxtida bir necha bor havo xavfsizligi uchun signal berilgan. Portlashlar oqibatida transport harakati qisman to‘xtatildi, yong‘inlardan chiqqan qora tutun osmonni qopladi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, hujumlarda kamida 19 kishi halok bo‘lgan. Mutaxassislar fikricha, bu vaziyat Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi siyosiy muloqotni yanada murakkablashtiradi.
Shu bois, jamoatchilik va diplomatik doiralar kelasi qadamlar qanday bo‘lishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Путин и Зеленский не смогут встретиться
Встреча между лидерами России и Украины Владимиром Путиным и Владимиром Зеленским невозможна. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил канцлер Германии Фридрих Мерс в своем заявлении. По его словам, несмотря на недавний диалог между президентом Дональдом Трампом и Путиным, встреча Зеленского и Путина не состоится.
Мерс не дал дополнительных комментариев по этому вопросу, однако его мнение вызвало широкие обсуждения на международной арене. Ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров заявлял, что Путин готов к встрече с Зеленским на высшем уровне.
Однако он подчеркнул условие, что все важные вопросы должны быть обсуждены и решены заранее. Решительное заявление Мерса было сделано на фоне воздушных ударов, произошедших в Киеве вчера вечером и утром 28 августа.
По данным, в столице Украины несколько раз звучали сигналы воздушной тревоги. В результате взрывов частично остановлено движение транспорта, черный дым от пожаров окутал небо.
По последним данным, в результате атак погибло не менее 19 человек. По мнению экспертов, эта ситуация усложнит политический диалог между Россией и Украиной.
Поэтому общественность и дипломатические круги внимательно следят за тем, какими будут следующие шаги.