Ukraina droni Rossiya razvedka kemasini cho‘ktirdi
Rossiya Mudofaa vazirligi 28 avgust kuni Ukraina harbiy-dengiz kuchlariga tegishli «Simferopol» nomli razvedka kemasining dron zarbasi natijasida cho‘ktirilgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tez orada ushbu hujum Ukraina harbiy-dengiz kuchlari tomonidan ham tasdiqlandi. Bu Rossiya armiyasi uchun ekipajsiz kater yordamida dushman kemasini yo‘q qilishdagi birinchi muvaffaqiyatli urinish hisoblanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, «Dumska» nashri yozishicha, hujum yarim tun atrofida amalga oshirilgan. «Simferopol» o‘sha paytda Dunay daryosining quyi qismida harakatlanayotgan edi.
Zarba oqibatida kemaning bortida katta teshik hosil bo‘lib, kema ag‘darilib, suvga cho‘kdi. Ukraina harbiy-dengiz kuchlari rasmiy vakili Dmitriy Pletonchukning so‘zlariga ko‘ra, ekipaj a’zolarining bir qismi hozirda bedarak yo‘qolganlar ro‘yxatiga kiritilgan.
Bir kishi halok bo‘lgan, yana bir necha harbiy jarohat olgani haqida xabar berilmoqda. Bu voqea Rossiya tomonidan Ukraina kemalariga qarshi dengiz dronlaridan samarali foydalanishning ilk rasmiy holati sifatida qayd etildi.
Mudofaa vazirligi ushbu hujum videosini ham e’lon qilib, keng jamoatchilik e’tiboriga havola qildi. «Ribar» telegram-kanali esa dron zarba berishdan oldin Dunay o‘zani bo‘ylab taxminan 25 kilometr masofani bosib o‘tganini qayd etdi.
Kanal mualliflarining ta’kidlashicha, ukrainalik kuzatuvchilar dronni o‘z texnikalari deb hisoblagani ham ehtimoldan xoli emas. Shu tariqa, «Simferopol»ning cho‘ktirilishi Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi dengizdagi to‘qnashuvlar yangi bosqichga o‘tganini ko‘rsatmoqda.

Украинский дрон потопил российское разведывательное судно
Министерство обороны России 28 августа сообщило о потоплении разведывательного судна «Симферополь» Военно-морских сил Украины в результате удара дрона. Об этом сообщил Zamin.uz.
Вскоре это нападение было подтверждено и Военно-морскими силами Украины. Это первая успешная попытка российской армии уничтожить вражеское судно с помощью беспилотного катера.
По данным, опубликованным изданием «Думская», нападение было совершено около полуночи. В это время «Симферополь» двигался по нижнему течению реки Дунай.
В результате удара на борту судна образовалась большая пробоина, судно перевернулось и затонуло. По словам официального представителя Военно-морских сил Украины Дмитрия Плетончука, часть членов экипажа в настоящее время числится пропавшими без вести.
Сообщается о погибшем и нескольких раненых военнослужащих. Это событие отмечено как первый официальный случай эффективного использования Россией морских дронов против украинских судов.
Министерство обороны также опубликовало видео этого нападения, предоставив его широкой общественности. Телеграм-канал «Рибар» отметил, что дрон преодолел около 25 километров по руслу Дуная перед ударом.
По мнению авторов канала, не исключено, что украинские наблюдатели приняли дрон за свою технику. Таким образом, потопление «Симферополя» свидетельствует о переходе морских столкновений между Украиной и Россией на новый этап.
Это событие может иметь серьезные последствия не только в военной сфере, но и в геополитических процессах.