Putin Xitoyga aviamotorlar yetkazib beradi
Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putinning Xitoyga tashrifi oldidan Pekin tomoni uchun kutilmagan yangilik e’lon qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xitoyning Sohu nashrida berilgan xabarga ko‘ra, «Rostex» davlat korporatsiyasi rahbari Sergey Chemezov Rossiya rasmiylari Xitoyga aviamotorlar yetkazib berishga tayyorligini ma’lum qilgan. Bu yangilik ko‘plab tahlilchilar tomonidan Pekin uchun haqiqiy kutilmagan sovg‘a sifatida baholandi, chunki Xitoy tomoni bunday taklifni oldindan kutmagandi.
Ushbu xabar Vladimir Putinning Xitoyga qiladigan tashrifining diplomatik ahamiyatini yanada oshirdi. Harbiy-sanoat sohasidagi hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni ochib bermoqda, shuningdek, global geosiyosiy muvozanatga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Vladimir Putin hafta oxirida rasmiy tashrif bilan Xitoyga yo‘l oladi. Uning safar dasturida to‘rt kunlik tadbirlar rejalashtirilgan.
Jumladan, 31 avgustdan 1 sentyabrgacha Tyanszin shahrida Shanhay Hamkorlik Tashkiloti sammiti bo‘lib o‘tadi. Sammitdan so‘ng Pekinda Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaga bag‘ishlangan yirik harbiy parad o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tahlilchilarning fikricha, ushbu tashrif va unga hamroh sovg‘alar ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yangi strategik bosqichga olib chiqishi mumkin. Shunday qilib, Putinning Xitoyga tashrifi nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy va harbiy sohalarda ham muhim yangiliklar keltirishi kutilmoqda.

Путин поставляет авиадвигатели в Китай
Перед визитом президента Российской Федерации Владимира Путина в Китай была объявлена неожиданная новость для Пекина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению китайского издания Sohu, глава государственной корпорации «Ростех» Сергей Чемезов заявил, что российские официальные лица готовы поставлять авиадвигатели в Китай. Эта новость была оценена многими аналитиками как настоящий неожиданный подарок для Пекина, поскольку китайская сторона не ожидала такого предложения заранее.
Это сообщение еще больше повысило дипломатическое значение визита Владимира Путина в Китай. Сотрудничество в военно-промышленной сфере открывает новый этап в отношениях между двумя странами, а также может повлиять на глобальный геополитический баланс.
По данным, Владимир Путин отправится с официальным визитом в Китай в конце недели. В программе его поездки запланированы мероприятия на четыре дня.
В частности, с 31 августа по 1 сентября в городе Тяньцзинь пройдет саммит Шанхайской организации сотрудничества. После саммита в Пекине планируется проведение крупного военного парада, посвященного победе во Второй мировой войне.
По мнению аналитиков, этот визит и сопутствующие подарки могут вывести отношения между двумя странами на новый стратегический уровень. Таким образом, визит Путина в Китай ожидается не только как политическое, но и как важное событие в экономической и военной сферах.