Xitoyda onasini 30 yildan keyin topdi
Xitoyda yashovchi ayol 30 yildan ortiq vaqt davomida yo‘qolgan onasini jonli efirda topdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea South China Morning Post nashri tomonidan yoritildi. 32 yoshli Yan ismli qiz Venchjou shahridagi poyabzal fabrikasida ishlaydi.
Yaqinda u qisqa videolar platformasida jonli efirda ishtirok etayotganda, Su ismli ayolni ko‘rdi. Su 52 yoshda bo‘lib, ijtimoiy tarmoqlarda “Ikkinchi qizimni qidiryapman” nomi bilan tanilgan va 2022-yildan beri qizini topishga urinib kelmoqda edi.
Yan bolaligida asrab olingan va biologik oilasini bilmas edi. Kattalashgach, ota-onasini qidirishga qaror qildi.
Jonli efirda o‘ziga o‘xshash ayolni ko‘rganida, “Men sizning qizingiz bo‘lishim mumkin”, deb izoh qoldirdi. Su esa Yanini politsiyaga murojaat qilishga undadi.
Politsiya yordamida ular bog‘landilar va DNK tahlili onaning qizi ekanligini tasdiqladi. Su intervyuda qizi oilada eng kichik farzand ekanini va moddiy qiyinchiliklar tufayli uni qarindoshlariga topshirishga majbur bo‘lganini aytdi.
Keyinchalik Yan boshqa oilaga asrab berilgan. Hozircha Yan oilasiga qaytishi haqida qarorini oshkor qilgani yo‘q.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2022-yil iyun holatiga ko‘ra, Xitoyning DNK asosidagi qidiruv tizimi yordamida 11 198 nafar bedarak yo‘qolgan bola o‘z oilasiga qaytgan. Yan va Su haqidagi voqea esa bu tizimning inson hayotidagi ahamiyatini yana bir bor tasdiqladi.

В Китае нашёл свою мать спустя 30 лет
Женщина, проживающая в Китае, нашла свою пропавшую более 30 лет назад мать в прямом эфире. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие освещалось изданием South China Morning Post. 32-летняя девушка по имени Ян работает на обувной фабрике в городе Вэньчжоу.
Недавно, участвуя в прямом эфире на платформе коротких видео, она увидела женщину по имени Су. Су 52 года, она известна в социальных сетях под названием «Ищу вторую дочь» и с 2022 года пытается найти свою дочь.
Ян была усыновлена в детстве и не знала свою биологическую семью. Повзрослев, она решила искать своих родителей.
Увидев в прямом эфире женщину, похожую на себя, она оставила комментарий: «Я могу быть вашей дочерью». Су же призвала Ян обратиться в полицию.
С помощью полиции они связались, и анализ ДНК подтвердил, что женщина является её матерью. В интервью Су рассказала, что дочь была самым младшим ребёнком в семье, и из-за материальных трудностей ей пришлось отдать её родственникам.
Позже Ян была усыновлена другой семьёй. Пока Ян не раскрывала своё решение о возвращении в семью.
По данным, на июнь 2022 года с помощью китайской системы поиска на основе ДНК 11 198 пропавших без вести детей вернулись к своим семьям. История Ян и Су ещё раз подтвердила важность этой системы в жизни людей.