Ukraina Rossiya bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaraga tayyor
Ukraina prezidenti devoni rahbari Andrey Ermak 29 avgust kuni DW nashriga bergan intervyusida Moskva va Kiev o‘rtasida davlat rahbarlari darajasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri tinchlik muzokaralari ertami-kechmi albatta o‘tkazilishiga ishonch bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu jarayonda Ukraina tomoni g‘olib chiqadi. Ermakning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi paytda dunyo hamjamiyatidan Rossiyani muzokara stoliga olib chiqish talab qilinmoqda.
U ta’kidlaganidek, aynan shu yerda Ukraina g‘alaba qozonadi. Bundan tashqari, Nyu-Yorkda u AQSh prezidenti maxsus vakili Stiven Uitkoff bilan uchrashib, Kievning Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy va Rossiya rahbari Vladimir Putin o‘rtasida yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazishga tayyorligini tasdiqladi.
Uning aytishicha, 18 avgust kuni Vashingtonda Zelenskiy va Tramp o‘rtasidagi ikki tomonlama muloqotda ham ushbu masala hamda Yevropaning yetakchi davlatlari ishtirokida muzokaralar bo‘lgan. Ammo Rossiyadan Oq uyda kelishilgan uchrashuvga tayyorlik haqida hech qanday aniq signal olinmagan.
Shu sababli, Ukraina tomoni har doim konstruktiv hamkorlikka tayyor ekanligini yana bir bor ta’kidladi. Kievning maqsadi faqat diplomatik jarayonni emas, balki siyosiy jihatdan ham g‘oliblikni qo‘lga kiritishdir.

Украина готова к прямым переговорам с Россией
Глава офиса президента Украины Андрей Ермак в интервью изданию DW 29 августа выразил уверенность, что рано или поздно между Москвой и Киевом на уровне глав государств обязательно состоятся прямые мирные переговоры. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в этом процессе победит украинская сторона. По словам Ермака, в настоящее время мировое сообщество требует вывести Россию за стол переговоров.
Он подчеркнул, что именно здесь Украина одержит победу. Кроме того, в Нью-Йорке он встретился с специальным представителем президента США Стивеном Уиткоффом и подтвердил готовность Киева провести личную встречу между президентом Украины Владимиром Зеленским и главой России Владимиром Путиным.
По его словам, 18 августа в Вашингтоне в ходе двустороннего диалога между Зеленским и Трампом также обсуждался этот вопрос, а также переговоры с участием ведущих европейских стран. Однако от России не поступало никаких конкретных сигналов о готовности к встрече, согласованной в Белом доме.
Поэтому украинская сторона еще раз подчеркнула свою готовность к конструктивному сотрудничеству. Цель Киева — добиться не только дипломатического процесса, но и политической победы.
Ожидается, что эта тема в ближайшие недели станет предметом активных обсуждений на международной арене.