Tokioda Fudzi tog‘i portlashiga tayyorgarlik kuchaytirildi
Yaponiya poytaxti Tokioda rasmiylar Fudzi tog‘ining ehtimoliy portlashi yuzasidan tayyorgarlikni kuchaytirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayonda ular sun’iy intellekt va kompyuter simulyatsiyalaridan foydalanib, eng yomon ssenariyni namoyish etdi. Fudzi tog‘i 1707 yildan beri faol otilmayapti, ammo rasmiylar uning portlashi ehtimoli borligini hisobga olib, portlash kuchi va ta’sirini ko‘rsatadigan videolarni taqdim etdi.
Tokiodagi hukumat ma’lumotiga ko‘ra, vulqon istalgan vaqtda ogohlantirishsiz portlashi mumkin. Simulyatsiya natijalariga ko‘ra, vulqondan chiqqan kul poytaxtni taxminan 100 kilometr radiusda bir necha soat ichida qoplaydi.
Bu esa transport tizimining to‘xtashi, oziq-ovqat va elektr ta’minotining uzilishi, shuningdek uzoq muddatli nafas olish muammolarini keltirib chiqarishi mumkin. Videoda aholiga falokatlarga tayyorlanish va kundalik hayotda ehtiyot choralarini ko‘rish zarurligi ta’kidlangan.
Shuningdek, oilaviy oshxonada konserva oziq-ovqat va birinchi yordam vositalarini tayyorlab qo‘yish tavsiya etilgan. Tokio hukumati hozircha Fudzi tog‘ida otilish belgilarini qayd etmaganini bildirgan.
Ularning aytishicha, simulyatsiya aholiga aniq ma’lumot berish hamda favqulodda vaziyatlarda qanday harakat qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berish maqsadida ishlab chiqilgan. Shunday qilib, rasmiylar portlash xavfiga qarshi oldindan tayyorgarlik ko‘rishni muhim deb hisoblamoqda.

В Токио усилена подготовка к извержению горы Фудзи
В столице Японии, Токио, официальные лица усиливают подготовку в связи с возможным извержением горы Фудзи. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом процессе они использовали искусственный интеллект и компьютерные симуляции, чтобы показать наихудший сценарий. Гора Фудзи не извергалась с 1707 года, однако официальные лица, учитывая вероятность извержения, представили видео, демонстрирующее силу и последствия взрыва.
По данным правительства Токио, вулкан может извергнуться в любой момент без предупреждения. Согласно результатам симуляции, пепел, выброшенный вулканом, покроет столицу в радиусе примерно 100 километров в течение нескольких часов.
Это может привести к остановке транспортной системы, перебоям в поставках продуктов питания и электроэнергии, а также к длительным проблемам с дыханием. В видео подчеркивается необходимость подготовки населения к катастрофам и принятия мер предосторожности в повседневной жизни.
Также рекомендуется подготовить в семейной кухне консервы и средства первой помощи. Правительство Токио пока не зафиксировало признаков извержения на горе Фудзи.
По их словам, симуляция разработана с целью предоставить населению точную информацию и инструкции по действиям в чрезвычайных ситуациях. Таким образом, официальные лица считают важным заранее подготовиться к риску извержения.