AQSh apellyatsiya sudi sobiq prezident Donald Tramp tomonidan joriy etilgan global tariflarning aksariyatini noqonuniy deb topdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tariflar AQSh savdo aloqalarida ishtirok etuvchi deyarli barcha davlatlarga nisbatan qo‘llanilgan edi. Sud qaroriga ko‘ra, Tramp o‘z vakolatlarini oshirib yuborgan va bu holat qonuniy emasligi aniqlangan.
Tariflar 1977 yilda qabul qilingan Favqulodda iqtisodiy vakolatlar to‘g‘risidagi qonunga tayangan holda joriy etilgan. Biroq sud bu qonun prezidentga boj yoki soliqlarni belgilash huquqini bermasligini ta’kidlagan.
Shu sababli, Trampning “savdo muvozanati milliy xavfsizlikka tahdid solmoqda” degan asosi rad etildi. Tariflar amalda 14-oktabrga qadar kuchda bo‘ladi.
Keyinchalik ular faqat AQSh Oliy sudi boshqa qaror qabul qilsa saqlanib qolishi mumkin. Hozirda masala Oliy sudda ko‘rib chiqilishi kutilmoqda.
Mutaxassislar sud qarorining AQSh iqtisodiyoti va jahon bozoriga ta’siri bo‘lishi mumkinligini aytmoqda. Ko‘plab davlatlar qarorni kuzatib, AQSh bilan savdo munosabatlarida ehtiyotkorlik qilishi ehtimoldan xoli emas.
Bu esa iqtisodiy faollikning kamayishiga olib kelishi mumkin. Agar Oliy sud apellyatsiya sudining qarorini tasdiqlasa, Tramp siyosatining asosiy qismi jiddiy zarba oladi.
Aks holda, sobiq prezident yanada keng vakolatlardan foydalanishda davom etishi mumkin. Shu sababli ushbu masala AQSh siyosati va xalqaro savdo uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

Апелляционный суд США признал тарифы Трампа незаконными
Верховный апелляционный суд США признал большинство глобальных тарифов, введённых бывшим президентом Дональдом Трампом, незаконными. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти тарифы применялись практически ко всем странам, участвующим в торговых отношениях с США. По решению суда, Трамп превысил свои полномочия, и это признано незаконным.
Тарифы были введены на основании Закона об чрезвычайных экономических полномочиях 1977 года. Однако суд подчеркнул, что этот закон не даёт президенту права устанавливать пошлины или налоги.
По этой причине основание Трампа о том, что «торговый баланс угрожает национальной безопасности», было отклонено. Тарифы останутся в силе до 14 октября.
В дальнейшем они могут сохраниться только в случае иного решения Верховного суда США. В настоящее время ожидается рассмотрение дела в Верховном суде.
Эксперты отмечают, что решение суда может повлиять на экономику США и мировой рынок. Многие страны будут внимательно следить за решением и, возможно, проявят осторожность в торговых отношениях с США.
Это может привести к снижению экономической активности. Если Верховный суд подтвердит решение апелляционного суда, основная часть политики Трампа получит серьёзный удар.
В противном случае бывший президент сможет продолжать использовать более широкие полномочия. Поэтому этот вопрос имеет важное значение для политики США и международной торговли.