Latviyaga kirishda elektron deklaratsiya majburiy bo‘ladi
2025-yil 1-sentabrdan boshlab Latviyaga kirishda elektron deklaratsiya taqdim etish majburiy bo‘ladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv nashri xabar berdi. Yangi qoidalarga ko‘ra, Latviya safariga chiqadigan uchinchi davlat fuqarolari, jumladan O‘zbekiston fuqarolari, milliy viza yoki yashash guvohnomasiga ega bo‘lmaganlar, safardan kamida 48 soat oldin eta.gov.lv sayti orqali elektron deklaratsiya to‘ldirishi lozim.
Ushbu deklaratsiya tasdiq xati sifatida elektron pochta orqali yuboriladi va chegarada taqdim etilishi talab etiladi. Yangi tartib YeI, NATO, YeOII, OECD, Shveytsariya va Braziliya fuqarolari uchun amal qilmaydi.
Ular deklaratsiya topshirishdan ozod etilgan. Agar yangi qoidalarga rioya qilinmasa, Latviyaga kirish rad etilishi mumkin.
Shuningdek, 2000 yevrogacha jarima solinishi va kelajakdagi safarlarga cheklovlar qo‘yilishi ehtimoli mavjud. Elektron deklaratsiyani to‘ldirish uchun eta.gov.lv saytiga kirib, kerakli ma’lumotlarni kiritish lozim.
Deklaratsiya tasdiqlangach, elektron pochta orqali tasdiq xati olinadi va chegarada ko‘rsatiladi. Ushbu yangi qoidalar safarlarni yanada tartibli va xavfsiz qilish maqsadida joriy etilmoqda.

Въезд в Латвию будет сопровождаться обязательной электронной декларацией
С 1 сентября 2025 года при въезде в Латвию будет обязательным предоставление электронной декларации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Kursiv. Согласно новым правилам, граждане третьих стран, включая граждан Узбекистана, которые не имеют национальной визы или вида на жительство, должны заполнить электронную декларацию на сайте eta.gov.lv не менее чем за 48 часов до поездки в Латвию.
Данная декларация будет отправлена по электронной почте в виде подтверждающего письма и должна быть предъявлена на границе. Новый порядок не распространяется на граждан ЕС, НАТО, ЕАСТ, ОЭСР, Швейцарии и Бразилии.
Они освобождены от подачи декларации. В случае несоблюдения новых правил въезд в Латвию может быть отказан.
Также возможно наложение штрафа до 2000 евро и введение ограничений на будущие поездки. Для заполнения электронной декларации необходимо зайти на сайт eta.gov.lv и ввести требуемые данные.
После подтверждения декларации по электронной почте приходит подтверждающее письмо, которое предъявляется на границе. Эти новые правила вводятся с целью сделать поездки более упорядоченными и безопасными.