Tolibon Afg‘onistonda to‘y marosimlarini qat’iy taqiqladi
Afg‘onistonda “Tolibon” muvaqqat hukumatining oliy rahbari Xaybatulloh Oxundzoda yangi farmon qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmonga ko‘ra, an’anaviy to‘y marosimlarining ayrim qismi islomiy me’yorlarga zid va moliyaviy yuk bo‘luvchi deb topilib, qat’iy taqiqlandi. Yangi qoidalarga muvofiq, to‘y marosimlarida haddan tashqari katta pul to‘lash, to‘yana sifatida katta mablag‘ berish, to‘ydan oldingi va keyingi ziyofatlar hamda qimmatbaho sovg‘alar taqdim etish kabi urf-odatlar yo‘q qilinadi.
Shuningdek, fotiha to‘yidan keyin bir yil ichida bir martadan ortiq sovg‘a berishga ruxsat berilmaydi. Farmonda asosiy taqiqlar quyidagilarni o‘z ichiga oladi.
Fotiha va payvaziy bazmlarini o‘tkazish man etiladi. Dastmol xuriy marosimida sovg‘alar faqat kelin va kuyov o‘rtasida almashiladi, mehmonxonalarda esa bunday tadbirlarga ruxsat yo‘q.
Kelin fotiha to‘yidan keyin yiliga bir martadan ortiq kiyim sovg‘a sifatida qabul qila olmaydi, kuyovga esa umuman sovg‘a berilmaydi. To‘ylar kuyovning imkoniyatlariga mos holda va qimmat mehmonxonalarsiz tashkil qilinishi shart.
Davlatga tegishli transport vositalarini to‘ylarda ishlatish taqiqlanadi. Kuyov kelin uyiga taom yubormaydi, kelin oilasi esa shirinliklar uchun haq talab qilmaydi.
Shuningdek, qiz almashish orqali nizolarni hal etish amaliyoti – badal – mutlaqo man qilindi. Qimmat sovg‘alar mukofoti sifatida o‘tkaziladigan tanlovlar, osmonga o‘q uzish va xavfli mashina haydash ham taqiqqa uchradi.
To‘ydan keyingi pul yoki kiyim-kechak ko‘rinishidagi ronamoy sovg‘alari bekor qilindi. Valvar va shunga o‘xshash kelin puli ham taqiqqa kiritildi.
Farmonda, shuningdek, to‘y marosimlari fotiha to‘yi va nikohdan ko‘p o‘tmay, ortiqcha sarf-xarajatlarsiz o‘tkazilishi shartligi ta’kidlandi. Ekspertlarning fikricha, bu qadam Afg‘onistondagi qiyin iqtisodiy vaziyat bilan bog‘liq.
Ishsizlik va qashshoqlik oshgan sharoitda ko‘plab yoshlar uylanish imkoniyatidan mahrum bo‘lmoqda. Shuningdek, “Tolibon”ning ayollarga ta’lim va mehnat sohasidagi cheklovlari ortiqcha talablar bilan birga oilalarda norozilikni kuchaytirmoqda.
Ta’kidlash joizki, “Tolibon” hokimiyatga kelganidan so‘ng to‘ylarda jonli musiqa, erkak va ayollarning raqsga tushishi, alkogol ichimliklar hamda turli ko‘ngilochar tanlovlarga ham taqiq qo‘yilgan edi. Bu farmon bilan esa to‘y marosimlaridagi moliyaviy va madaniy yuklarni kamaytirish hamda ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash maqsad qilingan.

Талибан в Афганистане строго запретили свадебные церемонии
В Афганистане высший руководитель Временного правительства «Талибана» Хайбатулла Ахундзада принял новый указ. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому указу, некоторые части традиционных свадебных церемоний признаны противоречащими исламским нормам и являющимися финансовым бременем, и строго запрещены. В соответствии с новыми правилами, на свадебных церемониях будут устранены такие обычаи, как чрезмерная оплата, большие суммы в качестве приданого, предсвадебные и послесвадебные банкеты, а также дарение дорогих подарков.
Кроме того, после свадебного обряда «фотига» в течение года не разрешается дарить подарки более одного раза. В указе основные запреты включают следующее.
Запрещается проведение обрядов фотига и пайвази. На церемонии «дастмол хурий» подарки обмениваются только между невестой и женихом, а в гостиницах такие мероприятия запрещены.
Невеста не может принимать одежду в подарок более одного раза в год после фотига, а жениху вообще не разрешается дарить подарки. Свадьбы должны организовываться в соответствии с возможностями жениха и без дорогих гостиниц.
Запрещается использование государственных транспортных средств на свадьбах. Жених не посылает еду в дом невесты, а семья невесты не требует оплату за сладости.
Кроме того, практика разрешения конфликтов через обмен невестами — «бадал» — полностью запрещена. Запрещены конкурсы с дорогими подарками в качестве награды, стрельба в небо и опасное вождение автомобилей.
После свадьбы отменены денежные или одежные подарки в виде «ронами». Также запрещены «валвар» и подобные выплаты невесты.
В указе также подчеркивается, что свадебные церемонии должны проводиться без излишних расходов вскоре после фотига и заключения брака. По мнению экспертов, этот шаг связан с тяжелой экономической ситуацией в Афганистане.
В условиях роста безработицы и бедности многие молодые люди лишаются возможности вступить в брак. Кроме того, ограничения «Талибана» в области образования и труда для женщин вместе с чрезмерными требованиями усиливают недовольство в семьях.
Стоит отметить, что после прихода «Талибана» к власти были запрещены живая музыка на свадьбах, танцы мужчин и женщин, алкогольные напитки и различные развлекательные конкурсы. Целью данного указа является сокращение финансовой и культурной нагрузки на свадебные церемонии и обеспечение социальной стабильности.