Xitoy hukumati Rossiya fuqarolari uchun 30 kunlik vizasiz sayohat qilish imkoniyatini joriy qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi tartib 15-sentyabrdan boshlab bir yil davomida sinov tariqasida qo‘llaniladi. Bu qaror Rossiyadan Xitoyning materik qismiga sayohat qiluvchi turistlar oqimini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi.
Rossiya sayyohlik sanoati ittifoqi (RSSI) ma’lumotlariga ko‘ra, yangi tartib sayohatlarni ko‘p marotaba takrorlash imkonini beradi va turizm sohasini rivojlantirishga yordam beradi. Shuningdek, Rossiya Turoperatorlari assotsiatsiyasi (RTOA) Xitoy orqali Osiyo mamlakatlariga sayohat qiluvchi rossiyaliklarning soni ham oshishi mumkinligini ta’kidladi.
Ekspertlarning fikricha, agar chipta narxlari keskin ko‘tarilmasa, bu yangi tartib turizm salohiyatini yanada kuchaytiradi. Mazkur tashabbus Xitoy va Rossiya o‘rtasidagi turistik aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilib, sayohatchilarga ko‘proq erkinlik beradi.
Shuningdek, u mintaqaviy turizmni rivojlantirishda muhim qadam sifatida baholanmoqda. Bu o‘zgarish ikki davlat o‘rtasida madaniy va iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirishga asos bo‘ladi.

Китай предоставил россиянам безвизовый въезд на 30 дней
Правительство Китая ввело возможность безвизового путешествия на 30 дней для граждан России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное новое правило будет применяться в течение года с 15 сентября в тестовом режиме. Это решение направлено на значительное увеличение потока туристов из России на материковую часть Китая.
По данным Союза туристической индустрии России (RSSI), новое правило позволяет многократные поездки и способствует развитию туристической сферы. Также Ассоциация туроператоров России (RTOA) отметила, что количество россиян, путешествующих через Китай в страны Азии, может увеличиться.
По мнению экспертов, если цены на билеты не поднимутся резко, это новое правило усилит туристический потенциал. Эта инициатива способствует укреплению туристических связей между Китаем и Россией, предоставляя путешественникам больше свободы.
Кроме того, это рассматривается как важный шаг в развитии регионального туризма. Эти изменения станут основой для дальнейшего развития культурного и экономического сотрудничества между двумя странами.