Moskva va viloyatda yangi migratsiya tizimi ishga tushdi
1-sentyabrdan boshlab Moskva shahri va Moskva viloyatida xorijiy fuqarolarni migratsiya hisobiga olishning yangi va zamonaviy tajriba loyihasi ishga tushirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Moskva ko‘p funksiyali migratsiya markazi (MMK) ushbu yangilikni rasmiy ravishda ma’lum qildi. Ushbu tajriba doirasida O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Armaniston, Qozog‘iston, Gruziya, Ozarbayjon, Moldova va Ukraina fuqarolari uchun “Amina” mobil ilovasidan foydalanish majburiy hisoblanadi.
Bu ilova xorijiy fuqarolarga o‘z yashash manzili va uning o‘zgarishi haqida ichki ishlar organlariga masofadan turib ma’lumot berish imkonini yaratadi. Ro‘yxatdan o‘tish jarayonida har bir xorijiy fuqaro shaxsiy mobil telefoniga “Amina” ilovasini o‘rnatishi shart.
Ilovaga kirish xorijiy fuqarolik kartasi yordamida amalga oshiriladi, agar karta mavjud bo‘lmasa, pasport ma’lumotlari orqali ham avtorizatsiya qilish mumkin. Ilova geolokatsiya ma’lumotlarini Rossiya Ichki ishlar vazirligiga avtomatik tarzda uzatadi.
Agar fuqaro uch ish kuni davomida tizimda harakat qilmasa, u migratsiya markazi reestridan avtomatik ravishda chiqariladi. Shuningdek, monitoring qoidalarini buzgan shaxslar “Kuzatuvdagi shaxslar reestri”ga kiritilishi mumkin.
MMK ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu tajriba loyihasi amaldagi migratsiya hisobiga olish tartibiga muqobil sifatida sinov tariqasida joriy qilinmoqda. Ushbu zamonaviy tizim xorijiy mehnat muhojirlarining hisobini yengillashtirish, ularning huquqiy holatini nazorat qilish va samarali masofadan monitoringni ta’minlash uchun ishlab chiqilgan.

Москва и области запущена новая миграционная система
С 1 сентября в городе Москве и Московской области запущен новый и современный пилотный проект по учету иностранных граждан в миграционной системе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Многофункциональный миграционный центр Москвы (ММК) официально объявил об этом нововведении. В рамках данного эксперимента для граждан Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Армении, Казахстана, Грузии, Азербайджана, Молдовы и Украины обязательным считается использование мобильного приложения «Амина».
Это приложение позволяет иностранным гражданам дистанционно информировать органы внутренних дел о своем месте жительства и его изменениях. При регистрации каждый иностранный гражданин обязан установить приложение «Амина» на свой личный мобильный телефон.
Вход в приложение осуществляется с помощью карты иностранного гражданина, а при отсутствии карты — возможно авторизоваться по данным паспорта. Приложение автоматически передает данные геолокации в Министерство внутренних дел России.
Если гражданин в течение трех рабочих дней не совершает действий в системе, он автоматически исключается из реестра миграционного центра. Кроме того, лица, нарушающие правила мониторинга, могут быть внесены в «Реестр лиц, находящихся под наблюдением».
По данным ММК, данный пилотный проект вводится в качестве альтернативы действующему порядку миграционного учета. Эта современная система разработана для упрощения учета иностранных трудовых мигрантов, контроля их правового статуса и обеспечения эффективного дистанционного мониторинга.