Ukraina dronlari Qrimda Rossiya vertolyotlarini yo‘q qildi
Ukraina Mudofaa vazirligi Bosh razvedka boshqarmasi 1 sentyabr kuni Telegram orqali ma’lum qilganidek, Ukraina uchuvchisiz dronlari Rossiya tomonidan bosib olingan Qrimning Simferopol tumanidagi Gvardeyskoye aerodromida Rossiyaning ikki Mi-8 vertolyotini yo‘q qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hujum natijasida aerodrom infratuzilmasiga ham zarar yetgani qayd etildi. Ushbu operatsiya razvedka rejasi asosida amalga oshirilgan.
Bosh razvedka boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, yo‘q qilingan vertolyotlarning qiymati taxminan 20 dan 30 million dollargacha baholanmoqda. Shuningdek, Sevastopol ko‘rfazida reydli buksir kateri, ehtimol BUK-2190, ham yo‘q qilinganligi xabar qilindi.
Bu harakat suvosti diversion kuchlari tarkibidagi razvedkachi g‘avvoslar bo‘linmasining jangovar imkoniyatlariga jiddiy zarba berdi. GUR matbuot xizmatining ta’kidlashicha, buksirning shikastlanishi rus elita bo‘linmasining maxsus vazifalarini bajarish qobiliyatini sezilarli darajada kamaytirdi.
Bu esa flotning maxsus operatsiyalarni amalga oshirish imkoniyatlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ta’sir ko‘rsatadi. Shu bilan birga, Gvardeyskoye aerodromidagi Mi-8 vertolyotlarining yo‘q qilinishi va Sevastopoldagi buksirning ishdan chiqishi qo‘shma frontdagi logistika va maxsus operatsiyalar imkoniyatini susaytirishga qaratilgan navbatdagi hududiy hujum sifatida baholanmoqda.

Украинские дроны уничтожили российские вертолёты в Крыму
Как сообщил Главное управление разведки Министерства обороны Украины 1 сентября в Telegram, украинские беспилотники уничтожили два российских вертолета Ми-8 на аэродроме Гвардейское в Симферопольском районе оккупированного Россией Крыма. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмечается, что в результате атаки также был поврежден аэродромный инфраструктурный объект. Операция была проведена на основе разведывательного плана.
По данным Главного управления разведки, стоимость уничтоженных вертолетов оценивается примерно от 20 до 30 миллионов долларов. Также сообщается об уничтожении рейдового буксира в Севастопольской бухте, предположительно БУК-2190.
Это нанесло серьезный удар по боевым возможностям диверсионной группы подводных разведчиков. Как подчеркнула пресс-служба ГУР, повреждение буксира значительно снизило способность элитного российского подразделения выполнять специальные задачи.
Это напрямую влияет на возможности флота по проведению специальных операций. В то же время уничтожение вертолетов Ми-8 на аэродроме Гвардейское и вывод из строя буксира в Севастополе рассматриваются как очередное региональное наступление, направленное на ослабление логистики и возможностей для проведения специальных операций на совместном фронте.