BMT Afg‘onistondagi zilzila oqibatlarini bartaraf etmoqda
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Afg‘onistonda yaqinda sodir bo‘lgan zilzila oqibatlarini bartaraf etish va vaziyatni aniq baholash maqsadida 25 ta maxsus guruhni safarbar etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda tashkilotning gumanitar masalalarni muvofiqlashtirish boshqarmasi rasmiy ma’lumot berdi. BMT matbuot xizmatining xabar berishicha, tashkilot mintaqadagi vaziyatni o‘rganish va tahlil qilish uchun kamida 25 ta guruhni joylashtirgan hamda tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf etishda faol yordam ko‘rsatmoqda.
Zaruriy yuklar aholi yashaydigan punktlarga o‘z vaqtida yetkazilmoqda. Shu bilan birga, boshpana va tibbiyot anjomlari qurilishi uchun zarur materiallar zaxirasi kamayib bormoqda, joriy moliyalashtirish esa barcha ehtiyojlarni qondirishga yetarli emas.
Tabiiy ofat mintaqada ko‘plab inqirozlarni keltirib chiqargan, jumladan, qattiq qurg‘oqchilik va qo‘shni mamlakatlardan millionlab muhojirlarning qaytishi xavfi mavjudligi ta’kidlangan. 31-avgust kuni Hindukush tog‘larida 6,2 magnitudali zilzila yuz berdi.
Bu zilzila Afg‘onistonning sharqidagi Asadobod shahridan 27 kilometr janubi-g‘arbda sodir bo‘lgan. Kuchli silkinishlar natijasida ko‘plab qishloqlar vayron bo‘ldi, ko‘chkilar yo‘llarni to‘sib qo‘ydi va aloqa liniyalari uzildi.
Qutqaruv ishlari tog‘li hududlarda murakkab sharoitda davom etmoqda. Afg‘oniston rasmiylari ma’lumotiga ko‘ra, zilzila qurbonlari soni 1411 kishiga yetgan, 3124 kishi jarohat olgan.
Bu holat mintaqaning ahvolini yanada jiddiylashtirib, xalqaro yordam va tezkor qutqaruv ishlarining zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

ООН устраняет последствия землетрясения в Афганистане
Организация Объединённых Наций мобилизовала 25 специальных групп для устранения последствий недавнего землетрясения в Афганистане и для точной оценки ситуации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально заявило Управление координации гуманитарных вопросов организации. По информации пресс-службы ООН, организация разместила не менее 25 групп для изучения и анализа ситуации в регионе, а также активно оказывает помощь в ликвидации последствий природного бедствия.
Необходимые грузы своевременно доставляются в населённые пункты. Вместе с тем, запасы материалов, необходимых для строительства убежищ и медицинского оборудования, сокращаются, а текущего финансирования недостаточно для удовлетворения всех потребностей.
Отмечается, что природное бедствие вызвало множество кризисов в регионе, включая сильную засуху и риск возвращения миллионов мигрантов из соседних стран. 31 августа в горах Гиндукуш произошло землетрясение магнитудой 6,2.
Это землетрясение произошло в 27 километрах к юго-западу от города Асадобод на востоке Афганистана. В результате сильных толчков многие деревни были разрушены, оползни заблокировали дороги, а линии связи были прерваны.
Спасательные работы продолжаются в сложных условиях гористой местности. По данным афганских властей, число жертв землетрясения достигло 1411 человек, 3124 человека получили ранения.
Эта ситуация усугубляет положение в регионе и вновь подчёркивает необходимость международной помощи и оперативных спасательных работ.