Ukraina dron galasini sun’iy intellekt bilan boshqaradi
Ukraina ilk bor jang maydonida dronlar galasining harakatlarini sun’iy intellekt yordamida boshqarishni yo‘lga qo‘ydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
The Wall Street Journal nashrining xabariga ko‘ra, ushbu yangilik harbiy to‘qnashuvlarning kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega hisoblanmoqda. Mutaxassislar fikricha, bu texnologiya dronlar urushida yangi davrni boshlab beradi.
Chunki u birdaniga o‘nlab, hatto minglab uchuvchisiz qurilmalarni dushman mudofaasiga qarshi samarali tarzda yo‘naltirish imkonini yaratadi. Bu nafaqat alohida obyektlarga, balki butun shaharlarni qamrab oluvchi keng ko‘lamli operatsiyalarni amalga oshirishga yordam beradi.
Ukraina armiyasi yuqori lavozimli ofitserlari hamda dasturiy ta’minot ishlab chiquvchi kompaniya vakillari ma’lum qilishicha, o‘tgan yil davomida front chizig‘ida dronlar bilan ommaviy hujumlar uyushtirilgan. Ilgari bu haqda rasmiy ma’lumot berilmagani bilan, tahlilchilar buni zamonaviy urushda dron galasidan muntazam foydalanishning birinchi namunasi deb hisoblamoqda.
Swarmer nomli startap yaratgan dasturiy ta’minot esa galaning samaradorligini oshiradi. U qaysi dron birinchi bo‘lib hujum boshlashini belgilaydi, shuningdek, agar bir dronning batareyasi tugasa, qolganlari vazifani o‘z zimmalariga oladi.
Kompaniya rahbari Sergey Kupriyenko bunday dedi: “Siz faqat nishonni ko‘rsatasiz, qolgan ishlarni dronlar o‘zlari bajaradi. Ular hamkorlikda harakat qiladilar va vaziyatga tez moslashadilar.” Swarmer texnologiyasi dastlab Ukraina kuchlari tomonidan minalar joylashtirishda ishlatilgan, keyinchalik esa dushman texnikasi va Rossiya infratuzilmasiga zarbalar berishda faol qo‘llangan.
Oddiy holatlarda u uchta dron bilan ishlatilsa, ba’zan sakkiztagacha dron va hattoki 25 ta dron bilan sinovdan o‘tkazilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Xitoy, Fransiya, Rossiya va Janubiy Koreya kabi davlatlar ham dron galasi texnologiyasini rivojlantirish ustida ish olib bormoqda.
Biroq tahlilchilar Ukrainadagi amaliyotlarning muntazam jang maydonida qo‘llanayotganini ilgari bilmagan. Eslatib o‘tish lozimki, AQSH ushbu tizim ustida kamida 2016-yildan beri izlanish olib bormoqda va o‘sha yili uchta qiruvchi samolyotdan yuzdan ortiq kichik dronlarni havoga chiqarib sinov o‘tkazgan.

Украина управляет роем дронов с помощью искусственного интеллекта
Украина впервые на поле боя внедрила управление движениями роя дронов с помощью искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Wall Street Journal, это новшество имеет важное значение для будущего военных столкновений. По мнению экспертов, эта технология открывает новую эру в войне дронов.
Потому что она позволяет эффективно направлять десятки, а даже тысячи беспилотных аппаратов против вражеской обороны одновременно. Это помогает проводить масштабные операции, охватывающие не только отдельные объекты, но и целые города.
Представители украинской армии высокого ранга и компании-разработчика программного обеспечения сообщили, что в течение прошлого года на линии фронта проводились массовые атаки с использованием дронов. Ранее официальной информации об этом не было, однако аналитики считают это первым примером регулярного использования роя дронов в современной войне.
Программное обеспечение, созданное стартапом Swarmеr, повышает эффективность роя. Оно определяет, какой дрон первым начнет атаку, а также если у одного из дронов заканчивается батарея, остальные берут выполнение задачи на себя.
Глава компании Сергей Куприенко сказал: «Вы просто указываете цель, а остальное дроны делают сами. Они действуют совместно и быстро адаптируются к ситуации.»
Технология Swarmеr изначально использовалась силами Украины для установки мин, а затем активно применялась для ударов по вражеской технике и российской инфраструктуре.
В обычных условиях она работает с тремя дронами, но иногда проводились испытания с восемью и даже 25 дронами. По данным, такие страны, как Соединённые Штаты Америки, Китай, Франция, Россия и Южная Корея, также ведут работу по развитию технологии роя дронов.
Однако аналитики ранее не знали о регулярном применении этих технологий на поле боя в Украине. Следует отметить, что США ведут исследования этой системы как минимум с 2016 года и в том же году провели испытания, запустив более сотни маленьких дронов с трёх истребителей.