Tramp Pentagonga Rossiya va Xitoyni nazorat qilish topshirig‘i berdi
AQSH prezidenti Donald Tramp Pentagonga Qo‘shma Shtatlar qurolli kuchlarini yanada mustahkamlash va zarurat tug‘ilganda Rossiya hamda Xitoyning harakatlarini nazorat qilish vazifasini berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat mudofaa vaziri Pit Hegset Fox News telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi. Vazirning ta’kidlashicha, oldingi ma’muriyatning sustkorligi Moskva va Pekinning yaqinlashuviga sabab bo‘lgan.
Shu bois prezident Tramp mudofaa vazirligiga qurolli kuchlarni tarixiy darajada qayta tiklash va harbiy salohiyatni oshirish bo‘yicha topshiriq berdi. Bu ishlar mojarolarning oldini olish maqsadida amalga oshirilmoqda, ziddiyat qidirish emas.
Hegsetning so‘zlariga ko‘ra, AQSH kosmosda, havoda, dengizda va suv ostida strategik ustunlikni saqlab qolishni maqsad qilgan. U «Oltin gumbaz» mudofaa tizimini tilga olib, Xitoyda bunday imkoniyat hali mavjud emasligini ta’kidladi.
Prezident Tramp Xitoy rahbari Si Jinping bilan yaxshi munosabatlarga ega bo‘lib, bu ikki davlat o‘rtasida hamkorlikka asos yaratadi. Biroq har qanday holatda ham AQSH doimo tayyor turishi zarur.
Eslatib o‘tamiz, 3 sentyabr kuni Pekindagi Tyananmen maydonida Ikkinchi jahon urushining 80-yilligiga bag‘ishlangan yirik harbiy parad bo‘lib o‘tdi. Unda 20 dan ortiq davlat rahbarlari, jumladan Rossiya prezidenti Vladimir Putin va KXDR yetakchisi Kim Chen In ishtirok etdi.
Donald Tramp ijtimoiy tarmoqda qisqa bayonot berib, Vladimir Putin va Kim Chen Inga AQSHga qarshi fitna uyushtirmasliklarini tiladi. Putin esa Xitoy safari yakunida o‘tkazilgan matbuot anjumanida Trampning so‘zlari hazildan xoli emasligini qayd etdi.

Трамп поручил Пентагону контролировать Россию и Китай
Президент США Дональд Трамп поручил Пентагону укрепить вооружённые силы Соединённых Штатов и при необходимости контролировать действия России и Китая. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил министр обороны страны Пит Хегсет в интервью телеканалу Fox News. По его словам, пассивность предыдущей администрации способствовала сближению Москвы и Пекина.
Поэтому президент Трамп дал указание министерству обороны исторически восстановить вооружённые силы и повысить военный потенциал. Эти меры направлены на предотвращение конфликтов, а не на их провокацию.
По словам Хегсета, США стремятся сохранить стратегическое превосходство в космосе, воздухе, на море и под водой. Он упомянул систему обороны «Золотой купол», отметив, что в Китае пока нет подобных возможностей.
Президент Трамп поддерживает хорошие отношения с лидером Китая Си Цзиньпином, что создаёт основу для сотрудничества между двумя странами. Однако в любом случае США должны быть всегда готовы.
Напомним, 3 сентября на площади Тяньаньмэнь в Пекине прошёл крупный военный парад, посвящённый 80-летию Второй мировой войны. В нём приняли участие более 20 глав государств, в том числе президент России Владимир Путин и лидер КНДР Ким Чен Ын.
Дональд Трамп в коротком заявлении в социальных сетях пожелал Владимиру Путину и Ким Чен Ыну не устраивать заговоры против США. Путин же на пресс-конференции по итогам визита в Китай отметил, что слова Трампа нельзя считать шуткой.