Isroilda vaziyat keskinlashmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yuzlab odamlar Bosh vazir Binyamin Netanyaxuning Quddusdagi uyi yaqinida yig‘ilib, norozilik namoyishlari o‘tkazmoqda. Namoyishchilar orasida asabiylik kuchayib, chiqindi konteynerlari va avtomobil shinalariga olov qo‘yildi.
Bu haqda “The Jerusalem Post” nashri xabar berdi. Norozilar asosiy talab sifatida G‘azo hududidagi asirlarni ozod qilish bo‘yicha kelishuvga erishishni ko‘rsatmoqda.
Ular hukumatni amaliy chora ko‘rmayotganlikda ayblamoqda. Politsiya ma’lumotiga ko‘ra, Rexaviya va Givat Ram tumanlarida zarar asosan avtomobillarga yetgan, jiddiy talofatlar yo‘q.
Bir guruh namoyishchilar Milliy kutubxona binosining tomiga chiqib, “HAMAS qo‘lida qolgan asirlar uchun hukumat yetarlicha harakat qilmayapti” degan shiorlar bilan chiqish qildi. Shu bilan birga, Latrun yo‘li orqali bir necha mashina Quddusga yo‘l olib, urushni to‘xtatish va asirlarni ozod qilishni talab qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu namoyishlar “G‘azodagi asirlar huquqlarini himoya qilish harakati” tashabbusi doirasida o‘tkazilmoqda. Namoyishlar hukumat G‘azoni bosib olish rejasini davom ettirayotgan bir paytga to‘g‘ri keldi.
Xabarlarda aytilishicha, HAMAS Qatar orqali taklif qilingan almashinuv taklifini qabul qilgan, ammo Netanyaxu uni rad etgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, G‘azo hududida hozirda 20 isroillik asir tirik, 28 nafari esa halok bo‘lgan.
Isroil armiyasi 30 kundan beri quruqlik amaliyotini davom ettirib, shaharni to‘liq qurshab olgan. Havodan va artilleriyadan berilayotgan zarbalar ko‘p hollarda tinch aholiga ham ta’sir qilmoqda.
So‘nggi sutka ichida 119 nafar falastinlik, jumladan ikki jurnalist va ko‘plab yordamga muhtoj fuqarolar halok bo‘ldi. Mintaqadagi gumanitar vaziyat og‘irlashmoqda.
Minglab odamlar G‘azoning G‘arbiy sohilida vaqtincha chodirlarda yashamoqda. Xalqaro tashkilotlar hududda aholi uchun xavfsiz joy qolmaganini ma’lum qilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2023 yil 7 oktyabrdan beri Isroil zarbalari natijasida 63 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan. Sog‘liqni saqlash muassasalari ma’lumotiga ko‘ra, 367 kishi, jumladan 131 bola ochlik sababli vafot etgan.
Isroil hukumati G‘azoda oziq-ovqat tanqisligini tan olgan bo‘lsa-da, ommaviy ocharchilik haqidagi ayblovlarni rad etmoqda.

В Израиле у дома Нетаньяху прошла акция протеста
Сотни людей собрались возле дома премьер-министра Биньямина Нетаньяху в Иерусалиме и проводят протестные акции. Среди протестующих усиливается напряжённость, поджигаются мусорные контейнеры и автомобильные шины.
Об этом сообщает издание “The Jerusalem Post”. Протестующие выдвигают основным требованием достижение соглашения о освобождении пленных в секторе Газа.
Они обвиняют правительство в бездействии. По данным полиции, в районах Рехавия и Гиват Рам ущерб в основном нанесён автомобилям, серьёзных повреждений нет.
Группа протестующих поднялась на крышу здания Национальной библиотеки с лозунгами «Правительство недостаточно действует ради пленных в руках ХАМАС». В то же время несколько автомобилей через дорогу Латрун направились в Иерусалим, требуя прекращения войны и освобождения пленных.
По информации, эти протесты проходят в рамках инициативы «Движение за защиту прав пленных в Газе». Акции совпали с тем, что правительство продолжает план захвата Газы.
В сообщениях говорится, что ХАМАС принял предложение обмена, предложенное через Катар, но Нетаньяху его отверг. По официальным данным, в секторе Газа в живых находятся 20 израильтян, взятых в плен, 28 погибли.
Армия Израиля уже 30 дней ведёт сухопутную операцию, полностью окружив город. Удары с воздуха и артиллерии часто затрагивают мирное население.
За последние сутки погибли 119 палестинцев, в том числе два журналиста и множество нуждающихся в помощи граждан. Гуманитарная ситуация в регионе ухудшается.
Тысячи людей временно проживают в палатках на Западном берегу Газы. Международные организации сообщают, что в регионе не осталось безопасных мест для населения.
Напомним, с 7 октября 2023 года в результате израильских ударов погибло более 63 тысяч палестинцев. По данным медицинских учреждений, 367 человек, в том числе 131 ребёнок, умерли от голода.
Правительство Израиля признаёт нехватку продовольствия в Газе, однако отвергает обвинения в массовом голоде.