Buyuk Britaniya mudofaa vaziri Jon Xili Kiyevga safari davomida muhim bayonot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, London hukumati muzlatilgan Rossiya aktivlaridan foydalanib, Ukrainaga katta harbiy yordam ko‘rsatdi. 3 sentyabr kuni e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiyadan olib qo‘yilgan mablag‘lar Ukraina uchun qurol-yarog‘ va harbiy texnika sotib olishga sarflandi.
Ushbu mablag‘ning umumiy qiymati bir milliard funt sterlingdan oshdi. Shuningdek, bu mablag‘ asosida turli sohalarda shartnomalar tuzilib, Kiyev armiyasiga zarur resurslar yetkazib berilmoqda.
Buyuk Britaniya hukumati rasmiy saytida ma’lum qilinishicha, mablag‘ Ukrainaga yuz minglab artilleriya snaryadlari, yuzlab zenit raketalari hamda qurol-yarog‘ uchun ehtiyot qismlarni yetkazib berishga imkon yaratdi. Bundan tashqari, harbiy texnika va transport vositalarini ta’mirlash va xizmat ko‘rsatish bo‘yicha yangi kelishuvlar ham imzolandi.
So‘nggi 50 kun ichida Ukraina Britaniyadan katta miqdorda yordam oldi. Xususan, 4,7 million o‘q-dori, 60 mingdan ortiq artilleriya snaryadlari, zamonaviy raketalar va raketatizimlar, 2,5 mingdan ziyod dronlar, 200 dan ko‘p elektron urush tizimlari, 100 ta yengil qurol turlari hamda 30 dan ortiq maxsus texnika va havo mudofaasi uchun qo‘shimcha jihozlar yetkazib berildi.
Mutaxassislarning fikricha, bunday miqdordagi yordam Ukraina mudofaa salohiyatini sezilarli darajada oshiradi. Buyuk Britaniya esa o‘z navbatida Rossiyaga qarshi siyosiy va iqtisodiy bosimni kuchaytirishda davom etmoqda.

Великобритания предоставила Украине военную помощь на миллиарды
Министр обороны Великобритании Джон Хилли сделал важное заявление во время своего визита в Киев. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, правительство Лондона использовало замороженные российские активы для оказания значительной военной помощи Украине. Согласно информации, опубликованной 3 сентября, средства, изъятые у России, были потрачены на закупку оружия и военной техники для Украины.
Общая сумма этих средств превысила один миллиард фунтов стерлингов. Кроме того, на основе этих средств заключаются контракты в различных сферах, обеспечивая Киевскую армию необходимыми ресурсами.
Как сообщается на официальном сайте правительства Великобритании, эти средства позволили поставить Украине сотни тысяч артиллерийских снарядов, сотни зенитных ракет и запасные части для оружия. Кроме того, были подписаны новые соглашения по ремонту и обслуживанию военной техники и транспортных средств.
За последние 50 дней Украина получила от Великобритании значительную помощь. В частности, было поставлено 4,7 миллиона боеприпасов, более 60 тысяч артиллерийских снарядов, современные ракеты и ракетные системы, свыше 2,5 тысяч дронов, более 200 систем радиоэлектронной борьбы, 100 видов легкого оружия, а также более 30 единиц специальной техники и дополнительного оборудования для противовоздушной обороны.
По мнению экспертов, такой объем помощи значительно повысит обороноспособность Украины. Великобритания, в свою очередь, продолжает усиливать политическое и экономическое давление на Россию.