Indoneziyaning Yava orolining sharqida joylashgan Semeru vulqoni yaqinda ikki marta otilish sodir etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Antara News agentligining xabariga ko‘ra, vulqon bir kun ichida ikki marta faoliyat ko‘rsatib, mahalliy aholida xavotir uyg‘otgan. Birinchi portlash mahalliy vaqt bilan soat 05:01 da yuz berdi va taxminan 140 soniya davom etdi, ammo bu jarayon ko‘zga ko‘rinmagan.
Keyin soat 09:28 da yana kuchli otilish qayd etildi. Ikkinchi portlash 145 soniya davom etib, vulqondan chiqqan qora kul 500 metr balandlikka ko‘tarildi va janubiy-sharqiy tomonga yo‘naltirildi.
Mahalliy rasmiylar Semeru vulqoni hozirgi vaqtda “2-ogohlantirish” darajasida ekanligini ma’lum qildi. Shu sababli vulqon cho‘qqisidan 8 kilometr radiusda joylashgan Besuk Kobokan hududida barcha turdagi faoliyatlar qat’iyan taqiqlangan.
Bu choralar aholi xavfsizligini ta’minlash maqsadida joriy etilgan. Indoneziya dunyoda eng ko‘p faol vulqonlarga ega mamlakatlardan biri hisoblanadi.
Mamlakat Tinch okeani olov halqasi deb ataladigan geologik zonaning markazida joylashgan bo‘lib, bu hududda zilzilalar, to‘fonlar va vulqon otilishlari tez-tez sodir bo‘ladi. Hozirda Indoneziyada 130 dan ortiq faol vulqon mavjudligi qayd etilgan.

Вулкан Семеру извергся дважды, уровень опасности повысился
Вулкан Семеру, расположенный на востоке острова Ява в Индонезии, недавно извергся дважды. Об этом сообщил Zamin.uz.
По информации агентства Antara News, вулкан проявил активность дважды за один день, вызвав обеспокоенность у местных жителей. Первый взрыв произошёл в 05:01 по местному времени и длился около 140 секунд, однако этот процесс был невидим.
Затем в 09:28 было зафиксировано ещё одно сильное извержение. Второй взрыв продолжался 145 секунд, и чёрный пепел поднялся на высоту 500 метров, направившись в юго-восточном направлении.
Местные власти сообщили, что вулкан Семеру в настоящее время находится на уровне «2-предупреждение». По этой причине все виды деятельности в радиусе 8 километров от вершины вулкана в районе Бесук Кобокан строго запрещены.
Эти меры введены с целью обеспечения безопасности населения. Индонезия считается одной из стран с наибольшим количеством активных вулканов в мире.
Страна расположена в центре геологической зоны, называемой Тихоокеанским огненным кольцом, где часто происходят землетрясения, тайфуны и извержения вулканов. В настоящее время в Индонезии зарегистрировано более 130 активных вулканов.