Sayram-Ugamda O‘zbekistonlik sayyoh halok bo‘ldi
Qozog‘istonning Turkiston viloyatidagi Sayram-Ugam milliy bog‘ida olib borilgan qidiruv-qutqaruv ishlari yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu operatsiya davomida O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan sayyoh halok bo‘ldi, uning hamrohi esa omon qoldi. Bu haqda "Kursiv media" xabar berdi.
Qidiruv ishlari 2000 metr balandlikdagi tog‘larda amalga oshirildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 1996 va 1997 yillarda tug‘ilgan ikki yigit 31-avgust kuni Chimkentdan sayohatga chiqqan, ammo keyinchalik ular bilan aloqaga chiqib bo‘lmagan.
Boshlanishda qutqaruvchilar vertolyot yordamida hududga yetib borishga harakat qilgan, ammo havo sharoiti sababli texnika xavfli hududga kira olmagan. Natijada guruh piyoda yo‘lga davom etgan.
Alpinistlar federatsiyasining tajribali mutaxassislari yordamga jalb qilindi va ular sayohatchilarga yetib borishda muhim rol o‘ynadi. Tirik qolgan yigit xavfsiz tarzda otdan tushirilib, uning qarindoshlariga topshirildi.
Halok bo‘lgan sayyohning jasadi esa alohida ajratilib, politsiyaga taqdim etildi. Ushbu voqea sayohat davomida ehtiyotkorlik va xavfsizlik choralarini yanada kuchaytirish zarurligini ko‘rsatadi.

В Сайрам-Угаме погиб турист из Узбекистана
Поисково-спасательные работы в национальном парке Сайрам-Угам в Туркестанской области Казахстана завершены. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе операции погиб турист, гражданин Узбекистана, его спутник остался жив. Об этом сообщает "Kursiv media".
Поисковые работы проводились в горах на высоте 2000 метров. По данным, двое молодых людей, родившихся в 1996 и 1997 годах, 31 августа отправились в путешествие из Шымкента, но впоследствии с ними не удалось связаться.
Изначально спасатели пытались добраться до района на вертолёте, однако из-за погодных условий техника не смогла войти в опасную зону. В результате группа продолжила путь пешком.
К помощи были привлечены опытные специалисты Федерации альпинизма, которые сыграли важную роль в достижении путешественников. Выживший молодой человек был безопасно спущен с лошади и передан родственникам.
Тело погибшего туриста было отдельно изолировано и передано полиции. Этот случай показывает необходимость усиления мер предосторожности и безопасности во время путешествий.