Lissabonda tramvay halokatida 16 kishi halok bo‘ldi
Portugaliyaning poytaxti Lissabonda yo‘lovchi tramvayi ishtirokida katta avariya yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Chorshanba kuni kechqurun tramvaylardan biri tezlikni yo‘qotib, pastga qarab harakatlanib, burilishda binoga urildi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu halokatda kamida 16 kishi halok bo‘lgan, 20 dan ortiq yo‘lovchi jarohat olgan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, tramvay birdaniga nazoratdan chiqib, to‘xtovsiz pastga qarab harakat qilgan. Hodisa joyida kuchli portlashga o‘xshash ovoz eshitilib, qora tutun ko‘tarilgan.
Odamlar qichqirib, yordamga shoshilganlar. Bu vaziyat juda qo‘rqinchli bo‘lgan.
Pastki vagonda bo‘lgan yo‘lovchilar ham katta xavf ostida qolgan. Mahalliy aholi va guvohlar tez yordam kelguncha qutqaruv ishlariga faol ravishda yordam bergan.
Politsiya va o‘t o‘chirish brigadalari hodisa joyiga tez yetib borib, jabrlanganlarga yordam ko‘rsatgan. Hukumat voqea qurbonlari xotirasiga milliy motam kuni e’lon qildi.
Mutaxassislar esa halokat sabablarini aniqlash uchun keng qamrovli tekshiruv olib bormoqda. Ushbu hodisa Lissabon shahrida jamoat transportining xavfsizligi masalasini yana bir bor muhimligini ko‘rsatdi.

В Лиссабоне в результате аварии трамвая погибли 16 человек
В столице Португалии Лиссабоне произошла крупная авария с участием пассажирского трамвая. Об этом сообщает Zamin.uz.
В среду вечером один из трамваев потерял скорость, поехал вниз и на повороте врезался в здание. По официальным данным, в этой аварии погибло не менее 16 человек, более 20 пассажиров получили ранения.
По словам свидетелей, трамвай внезапно вышел из-под контроля и без остановки поехал вниз. На месте происшествия был слышен звук, похожий на сильный взрыв, и поднялся чёрный дым.
Люди кричали и спешили на помощь. Ситуация была очень страшной.
Пассажиры, находившиеся в нижнем вагоне, также оказались в большой опасности. Местные жители и свидетели активно помогали спасателям до прибытия скорой помощи.
Полиция и пожарные быстро прибыли на место происшествия и оказали помощь пострадавшим. Правительство объявило национальный день траура в память о жертвах трагедии.
Специалисты проводят масштабное расследование, чтобы выяснить причины аварии. Это происшествие вновь подчеркнуло важность безопасности общественного транспорта в городе Лиссабон.