Istanbulda prokuror pichoqlanib vafot etdi
Turkiyada yuz bergan jiddiy jinoyat mamlakat jamoatchiligini chuqur tashvishga solmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Istanbul shahrida prokuror Erjan Kayhan pichoqlanib vafot etdi. Bu voqea mahalliy matbuotda keng yoritilib, butun mamlakatda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi.
Sabah gazetasi xabariga ko‘ra, jinoyatda gumon qilingan 19 yoshli Mustafo Jon Gul ushlanib, tezkor tartibda so‘roq qilindi va sud qarori bilan qamoqqa olindi. Ma’lum bo‘lishicha, Mustafo ikki yil avval jinoyat sodir etilgan restoranda ofitsiant sifatida ishlagan va u yerda prokuror bilan tanishgan.
Oradan biroz vaqt o‘tgach, ular o‘rtasida sabablari noma’lum bo‘lgan janjal yuzaga kelgan. Tergovchilarning fikricha, yigit qasos olish niyatida bo‘lib, prokurorga pichoq bilan hujum qilgan va uning hayotiga nuqta qo‘ygan.
Shuningdek, jinoyatchining oldingi qilmishlari ham jamoatchilik e’tiborini tortmoqda. U ayollarga nisbatan zo‘ravonlik, uy-joy daxlsizligini buzish va doimiy ta’qib qilish kabi jinoyatlar uchun javobgarlikka tortilgan.
Mustafo 2024 yil noyabr oyidan 2025 yil yanvar oyigacha Maltepe qamoqxonasida jazo o‘tagan, ammo ozodlikka chiqqach, jinoyat yo‘lidan qaytmagan. Istanbul politsiyasi va prokuratura idoralari ushbu voqeani qat’iy qoralab, bu jinoyat Turkiya huquq-tartibot tizimi va adliya organlari uchun jiddiy sinov ekanini ta’kidlashmoqda.

В Стамбуле прокурор был зарезан
Серьезное преступление, произошедшее в Турции, глубоко обеспокоило общественность страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В городе Стамбул прокурор Эрджан Кайхан был зарезан. Это событие широко освещается в местных СМИ и вызвало большой резонанс по всей стране.
По информации газеты Sabah, подозреваемый в преступлении 19-летний Мустафа Джон Гюль был задержан, оперативно допрошен и заключен под стражу по решению суда. Известно, что Мустафа два года назад работал официантом в ресторане, где произошло преступление, и там познакомился с прокурором.
Спустя некоторое время между ними возникла ссора по неизвестным причинам. По мнению следователей, молодой человек, желая отомстить, напал на прокурора с ножом и лишил его жизни.
Кроме того, прошлые преступления обвиняемого также привлекают внимание общественности. Он привлекался к ответственности за насилие в отношении женщин, нарушение неприкосновенности жилища и постоянное преследование.
Мустафа отбывал наказание в тюрьме Малтепе с ноября 2024 года по январь 2025 года, но после освобождения не отказался от преступного пути. Полиция Стамбула и прокуратура решительно осуждают это происшествие, подчеркивая, что это преступление является серьезным испытанием для системы правопорядка и судебных органов Турции.