Putin: Ukraina hududiga askar yuborilsa, yo‘q qilamiz
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Vladivostok shahrida G‘arb davlatlarini ogohlantirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U ta’kidlashicha, agar Ukraina hududiga chet el askarlari yuborilsa, ular Rossiya uchun yo‘q qilinadigan nishon bo‘lib qoladi. Putin shuningdek, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan uchrashishga tayyorligini bildirdi, biroq bu uchrashuv faqat Moskvada o‘tkazilishi mumkinligini qayd etdi.
G‘arb davlatlari esa Putinning bu taklifini jiddiy qabul qilmagan. Putinning qat’iy pozitsiyasiga bir nechta omillar ta’sir ko‘rsatmoqda.
Rossiya frontda tashabbusni o‘z qo‘lida ushlab turishga ishonadi. Shu bilan birga, Putin Xitoy va boshqa davlat rahbarlari bilan uchrashuvlarda Rossiyaning izolyatsiyaga tushmaganini ko‘rsatmoqda.
AQSh prezidenti Donald Trampning tahdidlariga qaramay, u amalda qat’iy choralar ko‘rmagan, bu esa Moskvaga qo‘shimcha ishonch bag‘ishlagan. Putin "yorug‘lik tunnel oxirida" degan ifodani ishlatdi, ammo ekspertlar Rossiya va G‘arb o‘rtasidagi ziddiyatlarning davom etishini va yaqin kelajakda kelishuvga erishish ehtimoli juda past ekanligini ta’kidlashmoqda.
Shunday qilib, hozirgi vaziyat murakkab va tomonlar o‘rtasida tinchlikka erishish uchun hali ko‘p ishlar qilinishi zarur.

Путин: Если на территорию Украины будут введены войска, мы их уничтожим
Президент России Владимир Путин предупредил западные страны во Владивостоке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что если на территорию Украины будут отправлены иностранные солдаты, они станут целью, подлежащей уничтожению для России. Путин также заявил о готовности встретиться с президентом Украины Владимиром Зеленским, однако отметил, что эта встреча может пройти только в Москве.
Западные страны не восприняли это предложение Путина всерьёз. На твёрдую позицию Путина влияют несколько факторов.
Россия уверена в удержании инициативы на фронте. При этом Путин на встречах с лидерами Китая и других стран демонстрирует, что Россия не оказалась в изоляции.
Несмотря на угрозы президента США Дональда Трампа, он на практике не предпринял решительных мер, что придало Москве дополнительную уверенность. Путин использовал выражение «свет в конце туннеля», однако эксперты подчёркивают, что противостояние между Россией и Западом продолжится, а вероятность достижения соглашения в ближайшем будущем крайне мала.
Таким образом, текущая ситуация сложная, и для достижения мира между сторонами предстоит ещё много работы.