Misr Falastinliklarning majburiy ko‘chirilishini rad etdi
Misr tashqi ishlar vaziri Badr Abdelatty Falastinliklarning majburiy ko‘chirilishini qat’iyan rad etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu masala Misr uchun muhim va jiddiy “qizil chiziq” hisoblanadi va bunga hech qanday sharoitda yo‘l qo‘yilmaydi. Abdelatty Falastin xalqining majburiy ko‘chirilishi ularning butunlay yo‘qolib ketishiga sabab bo‘lishini ta’kidladi.
Shuningdek, bunday harakat na qonuniy, na axloqiy jihatdan asosga ega emasligini bildirdi. Misr rasmiysi Isroilni Falastin xalqini yo‘q qilishda aybladi.
Unga ko‘ra, G‘azada tinch aholining ommaviy ravishda o‘ldirilishi va ataylab ochlik siyosati yuritilmoqda. Bu holat hududdagi vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda va inson huquqlari buzilmoqda.
Boshqa tomondan, Isroil bu ayblovlarni rad etib, o‘zini himoya qilishga urinishini ma’lum qildi. G‘azo rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yildan buyon 64 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan va hududda og‘ir gumanitar inqiroz yuzaga kelgan.
Bu esa xalqaro hamjamiyatning diqqatini jalb qilmoqda va vaziyatning tezkor hal qilinishini talab etadi.

Египет отверг принудительное переселение палестинцев
Министр иностранных дел Египта Бадр Абделатти категорически отверг принудительное переселение палестинцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, этот вопрос является для Египта важной и серьезной «красной линией», и при любых обстоятельствах это недопустимо. Абделатти подчеркнул, что принудительное переселение палестинского народа приведет к их полному исчезновению.
Кроме того, он отметил, что такие действия не имеют ни законных, ни моральных оснований. Египетский чиновник обвинил Израиль в уничтожении палестинского народа.
По его словам, в Газе массово убивают мирное население и намеренно проводят политику голода. Эта ситуация усугубляет обстановку в регионе и нарушает права человека.
С другой стороны, Израиль отверг эти обвинения и заявил о попытках защитить себя. По данным официальных лиц Газы, с 2023 года погибло более 64 тысяч палестинцев, и в регионе возник серьезный гуманитарный кризис.