Isroil G‘arbiy Sohilda 19 ming falastinlikni hibsga oldi
Isroil armiyasi 2023-yil 7-oktyabrdan boshlab G‘azoga qarshi uyushtirgan harbiy harakatlari natijasida ishg‘ol ostidagi G‘arbiy Sohilda taxminan 19 ming falastinlikni hibsga olgani ma’lum qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu raqamga G‘azoda yashovchi aholi kirmaydi. So‘nggi 24 soat ichida Isroilning G‘azoga qilgan yangi hujumlari oqibatida 69 falastinlik halok bo‘lgan.
Hisobotda aytilishicha, hibsga olinganlar orasida 585 nafari ayollar, 1 550 nafardan ortiq bolalar borligi qayd etilgan. 2023-yilning 7-oktyabrdan buyon Isroil qamoqxonalarida 77 nafar falastinlik halok bo‘lgan, shulardan 46 nafari G‘azodan.
Bundan tashqari, qamoqxonalarda halok bo‘lgan, ammo shaxsi oshkor etilmagan yana o‘nlab g‘azoliklar mavjudligi haqida ma’lumotlar bor. Sentyabr oyining boshida Isroil qamoqxonalarida taxminan 11 100 falastinlik mahbus bo‘lgan.
Ularning 49 nafari ayollar, 400 nafari esa bolalar. Shuningdek, 3 577 nafar falastinlik ma’muriy hibsga olingani ma’lum qilingan.
Ushbu ma’lumotlar mintaqadagi vaziyatning murakkabligini va inson huquqlari sohasida yuzaga kelayotgan muammolarni ko‘rsatadi.

Израиль задержал 19 тысяч палестинцев на Западном берегу
Израильская армия с 7 октября 2023 года в результате военных действий против Газы арестовала около 19 тысяч палестинцев на оккупированном Западном берегу. Об этом сообщил Zamin.uz.
В это число не входит население, проживающее в Газе. За последние 24 часа в результате новых атак Израиля по Газе погибло 69 палестинцев.
В отчёте говорится, что среди арестованных 585 женщин и более 1 550 детей. С 7 октября 2023 года в израильских тюрьмах погибло 77 палестинцев, из них 46 — из Газы.
Кроме того, имеются данные о десятках жителей Газы, погибших в тюрьмах, чьи личности не были раскрыты. В начале сентября в израильских тюрьмах находилось около 11 100 палестинских заключённых.
Из них 49 женщин и 400 детей. Также сообщается, что 3 577 палестинцев были взяты под административный арест.