Fransiyalik velosipedchi Rossiyada hibsga olindi
Ma’lumotlarga ko‘ra, sportchi Yevroosiyo bo‘ylab velosipedda sayohat qilib, jahon rekordini yangilashni maqsad qilgan edi. Uning yo‘li Portugaliya poytaxti Lissabondan boshlanib, manzili Vladivostok sifatida belgilangan.
Ammo sayohat rejasi kutilmagan muammoga duch keldi. 2 sentyabr kuni Xitoy va Rossiya chegarasida bojxonachilar uni to‘xtatib, qonun buzilishida ayblashdi.
Sexili Rossiya hududiga kirishga ikki marta urinib ko‘rdi. Har safar u turli nuqtalardan o‘tishga harakat qilgan, ular chegaradan taxminan 200 kilometr uzoqlikda joylashgan edi.
Ammo har ikkala urinish ham muvaffaqiyatsiz yakunlandi. Sofian Sexili 1981 yilda tug‘ilgan.
Avval hujjatli filmlar suratga olish bilan shug‘ullangan, keyinchalik esa rejissyorlik faoliyatini to‘xtatib, sportga e’tibor qaratgan. 44 yoshida katta velosiped safarlariga chiqib, o‘zini sinovdan o‘tkazishni boshladi.
Shu vaqtga qadar u taxminan 20 ta yirik musobaqada qatnashib, ulardan 11 tasida g‘alaba qozongan. Mutaxassislar fikricha, Sexilining sayohati nafaqat shaxsiy rekord o‘rnatishga, balki Yevroosiyodagi sport turizmini rivojlantirishga ham qaratilgan edi.
Biroq Rossiyada yuz bergan voqea uning rejalariga katta to‘siq bo‘ldi. Hozirda fransiyalik sportchiga nisbatan rasmiy surishtiruv ishlari olib borilmoqda.

Французский велосипедист арестован в России
Французский турист и велосипедист Софьян Сехили был задержан во Владивостоке по обвинению в незаконном пересечении границы. Об этом сообщает авторитетное французское издание «Le Monde».
По данным, спортсмен планировал путешествовать на велосипеде по Евразии и установить мировой рекорд. Его маршрут начинался в столице Португалии Лиссабоне и был намечен до Владивостока.
Однако план путешествия столкнулся с неожиданной проблемой. 2 сентября на границе Китая и России таможенники остановили его и обвинили в нарушении закона.
Сехили пытался дважды проникнуть на территорию России. Каждый раз он пытался пересечь границу в разных местах, расположенных примерно в 200 километрах от официального пункта пропуска.
Но обе попытки закончились неудачей. Софьян Сехили родился в 1981 году.
Ранее он занимался съемкой документальных фильмов, затем прекратил режиссерскую деятельность и сосредоточился на спорте. В 44 года он начал совершать большие велосипедные путешествия и испытывать себя.
До сих пор он участвовал примерно в 20 крупных соревнованиях, из которых выиграл 11. По мнению специалистов, путешествие Сехили было направлено не только на установление личного рекорда, но и на развитие спортивного туризма в Евразии.
Однако произошедшее в России стало серьезным препятствием для его планов. В настоящее время в отношении французского спортсмена проводится официальное расследование.