Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiya rahbari Vladimir Putin bilan muzokaralar o‘tkazish maqsadida Moskvaga bormasligini aniq bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Zelenskiyning ta’kidlashicha, bunday takliflar faqat vaqtni cho‘zish uchun qilingan bo‘lib, Kreml aslida Qo‘shma Shtatlar bilan siyosiy o‘yin o‘ynamoqda. ABC News telekanaliga bergan intervyusida u mamlakatga har kuni raketalar yog‘ilayotgan, shahar va qishloqlar doimiy hujumga uchrayotgan vaziyatda Moskvaga borishning mumkin emasligini aytdi.
Zelenskiy bu harakatni terrorchilik markaziga yo‘l olish deb baholadi. Ukraina rahbari Vladimir Putinga to‘g‘ridan to‘g‘ri murojaat qilib, muzokaralar uchun uni Kiyevga taklif etdi.
Shu bilan birga, Putin Xitoy safari yakunidagi matbuot anjumanida agar Zelenskiy rozilik bildirsa, muzokaralarni Moskvada o‘tkazishga tayyorligini aytgan edi. Ammo Zelenskiyning qat’iy fikricha, ayni paytda muzokaralar uchun Kiyev eng to‘g‘ri joydir.
Muzokaralar masalasi xalqaro hamjamiyatda va Ukraina ichida katta e’tibor bilan kuzatilmoqda. Zelenskiyning qat’iy pozitsiyasi mamlakat jamoatchiligi va xalqaro maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Bu holat kelgusida muzokaralar jarayonining qanday kechishini belgilashda muhim omil bo‘lib qoladi. Ukraina rahbari mamlakat xavfsizligi va suverenitetini ta’minlashni birinchi o‘ringa qo‘ygan holda o‘z pozitsiyasini qat’iy saqlab qolmoqda.

Зеленский отверг предложение Путина, в Москву не поедет
Президент Украины Владимир Зеленский ясно заявил, что не поедет в Москву для проведения переговоров с лидером России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Зеленского, такие предложения сделаны лишь для затягивания времени, а Кремль на самом деле ведет политическую игру с Соединёнными Штатами. В интервью телеканалу ABC News он отметил, что в стране ежедневно падают ракеты, города и сёла постоянно подвергаются атакам, поэтому поездка в Москву невозможна.
Зеленский оценил это действие как путь к центру терроризма. Глава Украины обратился напрямую к Владимиру Путину и пригласил его в Киев для переговоров.
В то же время Путин на пресс-конференции по итогам визита в Китай заявил, что готов провести переговоры в Москве, если Зеленский даст согласие. Однако по твёрдому мнению Зеленского, сейчас Киев — самое подходящее место для переговоров.
Вопрос переговоров внимательно отслеживается международным сообществом и внутри Украины. Твёрдая позиция Зеленского вызывает широкие обсуждения в обществе страны и на международной арене.
Эта ситуация останется важным фактором при определении хода переговорного процесса в будущем. Глава Украины, ставя на первое место безопасность и суверенитет страны, твёрдо сохраняет свою позицию.