Yevropa Komissiyasi Amerika kompaniyasi Alphabet’ga, Google’ning egasiga, reklama texnologiyalari bozoridagi ustun mavqeini suiiste’mol qilgani uchun 2,95 milliard yevro miqdorida jarima soldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda xalqaro ommaviy axborot vositalari xabar berdi. Komissiyaning ta’kidlashicha, Google xizmatlarida raqobatchilarga nisbatan adolatsiz afzallik berib, reklama beruvchilar va onlayn nashriyotlarga bosim o‘tkazgan.
Natijada kompaniya raqobat muhitini buzgan. Yevropa Komissiyasi Google’dan bunday amaliyotlardan voz kechishni va xizmatlariga sun’iy ustunlik berishni to‘xtatishni talab qildi.
Google esa qaror ustidan shikoyat qilish niyatida ekanini bildirdi. Kompaniyaning normativ masalalar bo‘yicha vitse-prezidenti Li-Enn Malxollandning so‘zlariga ko‘ra, qaror minglab Yevropa kompaniyalari uchun zararli bo‘lishi va ularning daromad olish imkoniyatlarini cheklashi mumkin.
Bloomberg agentligi ta’kidlaganidek, mazkur qaror Yevropa Ittifoqi bilan Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi savdo munosabatlari keskinlashgan paytda qabul qilindi. Sobiq prezident Donald Tramp Yevropa Ittifoqining yirik texnologiya kompaniyalariga nisbatan siyosatini bir necha bor tanqid qilgan va qabul qilingan qonunlarni Amerika biznesini cheklashga qaratilgan deb baholagan.
Tramp bu safar ham munosabatini yashirmadi va Yevropa Komissiyasi qaroriga javoban AQSH qonunidagi 301-modda asosida tergov boshlash bilan tahdid qildi. Ushbu modda prezidentga boshqa davlatlarning Amerika biznesiga nisbatan adolatsiz harakatlariga qarshi yakka tomonlama chora ko‘rish huquqini beradi.
Tramp o‘z bayonotida Yevropa bugun Amerikadagi yana bir yirik kompaniya – Google’ga zarba berganini, unga 3,5 milliard dollarlik jarima solinganini, bu mablag‘lar esa AQSHda investitsiya va ish o‘rinlarini yaratishga sarflanishi kerakligini ta’kidladi. Eslatib o‘tamiz, Google avval ham Yevropa Komissiyasi tomonidan bir necha bor javobgarlikka tortilgan.
2017-yilda kompaniya bozordagi ustun mavqeini qonunga zid ravishda ishlatgani uchun 2,4 milliard yevro jarima to‘ladi. 2018-yilda esa monopoliyaga qarshi qonun buzilishi uchun yana 4,3 milliard yevro jarima solindi.
Shunday qilib, Yevropa bilan Amerika o‘rtasida yirik texnologiya kompaniyalari atrofidagi qarama-qarshilik yanada kuchayishi mumkinligi ehtimoli mavjud.

Европейская комиссия оштрафовала Google на 2,95 миллиарда евро
Европейская комиссия наложила штраф в размере 2,95 миллиарда евро на американскую компанию Alphabet, владельца Google, за злоупотребление доминирующим положением на рынке рекламных технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили международные СМИ. По словам комиссии, Google предоставляла несправедливые преимущества своим услугам по сравнению с конкурентами, оказывая давление на рекламодателей и онлайн-издателей.
В результате компания нарушила конкурентную среду. Европейская комиссия потребовала от Google прекратить такие практики и прекратить искусственное предоставление преимуществ своим услугам.
Google заявила о намерении обжаловать это решение. По словам вице-президента компании по нормативным вопросам Ли-Энн Малхолланд, решение может нанести ущерб тысячам европейских компаний и ограничить их возможности для получения дохода.
Как отмечает агентство Bloomberg, это решение было принято в период обострения торговых отношений между Европейским союзом и Соединёнными Штатами Америки. Бывший президент Дональд Трамп неоднократно критиковал политику ЕС в отношении крупных технологических компаний и оценивал принятые законы как направленные на ограничение американского бизнеса.
Трамп вновь не скрывал своего отношения и в ответ на решение Европейской комиссии пригрозил начать расследование на основании статьи 301 американского законодательства. Эта статья даёт президенту право принимать односторонние меры против несправедливых действий других стран в отношении американского бизнеса.
В своём заявлении Трамп подчеркнул, что Европа сегодня нанесла удар по ещё одной крупной американской компании — Google, которой был наложен штраф в размере 3,5 миллиарда долларов, и эти средства должны быть направлены на инвестиции и создание рабочих мест в США. Напомним, что Google уже не раз привлекалась к ответственности Европейской комиссией.
В 2017 году компания была оштрафована на 2,4 миллиарда евро за незаконное использование доминирующего положения на рынке. В 2018 году за нарушение антимонопольного законодательства был наложен ещё один штраф в размере 4,3 миллиарда евро.
Таким образом, существует вероятность дальнейшего обострения противостояния между Европой и Америкой вокруг крупных технологических компаний.