Buyuk Britaniya hukumati noqonuniy muhojirlarni vaqtincha joylashtirish muammosini hal etish maqsadida yangi choralar ko‘rishga tayyorlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat rasmiylari boshpana so‘rovlari ko‘rib chiqilayotgan muhojirlarni sobiq harbiy bazalarga joylashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Britaniyaning The Daily Telegraph nashri o‘z manbalariga tayangan holda ma’lumot berdi.
Yangi hukumat tomonidan taqdim etilayotgan ushbu tashabbus mamlakatdagi muhojirlar siyosatini yanada qat’iylashtirishga qaratilgan. Bu vazifa 5 sentyabr kuni ichki ishlar vazirligi rahbarligiga tayinlangan Shabana Mahmud zimmasiga yuklatildi.
U bosh vazir Kir Starmerning hukumat tarkibidagi o‘zgarishlaridan so‘ng faoliyat boshladi. Rejaga ko‘ra, sobiq harbiy hududlardan foydalanib, hozirda mehmonxonalarda yashayotgan muhojirlar boshqa joyga ko‘chiriladi.
Hozirgi vaqtda mehmonxonalarda muhojirlarni saqlash xarajatlari mamlakat budjetiga katta yuk bo‘lib, aholida norozilik paydo qilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, hukumat Londonga yaqin joylashgan Esseks va Kent grafliklarida joylashgan ikki sobiq harbiy bazani muhojirlar uchun moslashtirishni rejalashtirmoqda.
Ushbu bazalar avvalgi konservativ hukumat davrida muhojirlarni qabul qilish markazi sifatida ko‘rib chiqilgan, ammo huquq faollari tomonidan inson qadrini kamsituvchi va qamoqxonaga o‘xshash joylar deb tanqid qilingan. Hozirgi tashabbus shu tanqidlarni hisobga olgan holda amalga oshirilishi kutilmoqda.

Британия размещает мигрантов на бывших военных базах
Правительство Великобритании готовится принять новые меры для временного размещения незаконных мигрантов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальные лица страны планируют размещать мигрантов, чьи заявки на убежище рассматриваются, на бывших военных базах. Об этом сообщает британское издание The Daily Telegraph со ссылкой на свои источники.
Эта инициатива, представленная новым правительством, направлена на ужесточение миграционной политики страны. Эта задача была возложена на Шабану Махмуд, назначенную главой Министерства внутренних дел 5 сентября.
Она приступила к работе после изменений в составе правительства премьер-министра Кира Стармера. Согласно плану, мигранты, которые в настоящее время проживают в гостиницах, будут перемещены на бывшие военные территории.
В настоящее время расходы на содержание мигрантов в гостиницах являются значительной нагрузкой на государственный бюджет и вызывают недовольство населения. По данным, правительство планирует адаптировать две бывшие военные базы, расположенные в графствах Эссекс и Кент, недалеко от Лондона, для размещения мигрантов.
Эти базы ранее рассматривались в период консервативного правительства как центры приема мигрантов, однако правозащитники критиковали их как места, унижающие человеческое достоинство и похожие на тюрьмы. Ожидается, что нынешняя инициатива будет реализована с учетом этих критических замечаний.